Що таке жорстокість?

«Світ став жорстоким» – цю фразу наше покоління чує дуже часто. Що ж таке жорстокість, як вона впливає на наше життя? Я думаю, що жорстокість – риса людського характеру, яка проявляється в грубих, образливих словах і вчинках. Жорстокий людина заподіює біль оточуючим, може зазіхати на чуже життя. При цьому він не зазнає душевних терзань.

На жаль, жорстокість сьогодні стала наскільки поширеним явищем, що не дивує нікого. Ми вже звикли до того, що вечірні новини переповнені повідомленнями про вбивства, бійки, війнах, знущання над братами меншими. Лякає майбутнє, побудоване на такому сьогоденні. У російській літературі є чимало образів і сюжетів, виразно демонструють жорстокість і її наслідки.

Війна – благодатний грунт для прояву даної якості. Люди, намагаючись вижити, забувають про милосердя, доброту. Багато починають жити по закону: «Кожен сам за себе». Вбивство, насильство стають нормою. Ст. Закруткін у творі «Матір людська» описав жорстокість фашистів. Вони безжалісно спалили село, частина її вбили жителів, а частину погнали в Німеччину. Людей, які намагалися сказати хоч слово наперекір, фашисти били прикладами. Не замислюючись, німці вбили дівчинку Санька, яка не хотіла йти в Німеччину.

Цей приклад показує, що війна стирає грань між людським і звірячим. Людина здатна завдавати біль навіть тим, хто не зробив йому нічого поганого.

Також хотілося б згадати розповідь А. Платонова «Юшка». Головний його герой – Юхим, на прізвисько Юшка – був дуже доброю людиною. Він завжди намагався допомогти оточуючим, бути їм корисним. Чому ж платили односельці? Вони всіляко ображали і навіть били. Вони не звертали уваги на те, що Юшка був хворим, слабким людиною. Він служив їм грушею для биття. На чоловікові просто зганяли злість. Інших причин для такого ставлення до Юхиму не було.

Якось один із жителів села наскільки сильно побив Юшку, що той невдовзі помер. Ніхто за ним не плакав, лише жалкували, що тепер нема кого бити. Жорстокість сільських жителів мене дуже вразила. Я завжди вважав, що ніхто не має права розпоряджатися життям іншої людини, а тим більше відбирати її. Але, мабуть, жорстокі люди не розуміють цього. Ними керує ненависть і бажання помсти, розправи.

Розповідь А. Платонова показує, що жорстокість може бути безпричинною. Деякі люди просто знаходять жертв слабкіше себе і знущаються над ними, помщаючись світу за свої невдачі. Таку жорстокість я вважаю найстрашнішим якістю, так як вона здатна скалічити людську долю.

Жорстокість – морально-психологічна категорія. Це людське якість, яке може проявлятися як безпричинно, так і під впливом певних факторів.