Аналіз глави «Фантастичний мандрівник» (по романі Салтикова-Щедріна «Історія одного міста»)

Роман Салтикова-Щедріна «Історія одного міста» – сміливий виклик існуючому в той час самодержавства. Автор під маскою гострої сатири змалював всі жахливі боку царської Росії – рабську терпимість народу і оголтелость влади. У романі є не тільки узагальнені типові образи, але і персонажі, що мають історичних прототипів. Природно, письменник використовує сатиричні прийоми, щоб це приховати, але підтекст для думаючого читача очевидний. Всі портретні характеристики героїв лаконічні, але мають яскраву комічну забарвлення.

«Історія одного міста» це свого роду гіперболізована сучасність автора або погляд в не дуже світле майбутнє. Таким чином, цей роман можна назвати антиутопією.

У творі події відбуваються у вигаданому місті Глупове. Текст поділений на глави, в яких описується походження жителів міста Глупов або правління одного з градоначальників. Особливий інтерес викликає глава з назвою «Фантастичний мандрівник». Головним героєм тут названий якийсь Петро Петрович Фердищенко. Комічний ефект створюється вже навіть за допомогою його прізвища. По чину він був бригадиром, але надзвичайно простим. Коли Фердищенко стає градоначальником, то перші роки він не втручається в справи міста, дозволяє глуповцам «побачити світ». Однак жадоба наживи бере в ньому гору – і він стає надзвичайно діяльним. Фердищенко вирушає в «фантастичне» подорож по просторах міста. А точніше – за выгонам худоби. Мета таких виїздів не здавалася перспективною, але градоначальника це не бентежило. Автор пояснює це зайвої простий і непохитністю Петра Петровича Фердищенко. В цьому видно наслідування реальним роз’їздів по селах князя Потьомкіна.

Перші огляди територій Фердищенко справляв особливо ретельно: розпитував жителів, намагався вникнути в суть справи. Але дуже швидко йому це набридло – і він став докоряти у всьому глуповцев. А ті, злякавшись, почали задобрювати градоначальника: дали грошей, дозволили постріляти з гармати. Начальник трохи заспокоївся, але під час обіду знову розбушувався. Перевіряючі гуляли, поки не випили весь квас і горілку. Після цього вони продовжили свою подорож. На шляху вони зустріли пастуха – і, нічого не пояснюючи, взяли його з собою в дорогу.

Подорожуючи по выгону і зустрічаючись з народом, Фердищенко зрозумів одне: любов народу таїть у собі щось їстівне. Іронія письменника особливо відчутна у таких моментах.

Далі сюжет розгортається нехитро: Фердищенко пізнає «їстівну любов» глуповцев – поглинає частування і п’є, не знаючи міри. На одному з таких прийомів Фердищенко об’ївся так, що його не змогли врятувати. Глуповцы злякалися, що їх звинуватять в тому, що трапилося, проте поява нового градоначальника затьмарило трагедію.

Дана глава одночасно комічна і трагічна. Головна проблема – бенкет серед злиднів, ігнорування проблем. Начальник гуляв в своє задоволення, а жителі потурали йому. Виїзди Фердищенко не принесли ніякого блага, а лише розорення. В результаті Глупов пізнав голод і пожежі.

«Фантастичний мандрівник» – пародія на «діяльних» управлінців, справжньою метою яких була нажива. Салтиков-Щедрін у цій главі висміює надмірну простоту, що межує з дурістю, потурання тілесним утіхам. Автор хоче показати, що людина повинна знати міру у всьому – у справах і веселощі. Письменник використовує сатиричний прийом – гротеск, адже образи тут жахливо комічні.

Салтиков-Щедрін сподівався, що питання, підняті ним у романі, не залишать людей байдужими і викликають бажання щось змінити в житті.