Катерина й Кабаниха – два полюси калинівського світу

П’єса «Гроза» багата на різні образи героїв. Одними з головних героїнь були Катерина і Марта Кабанова. Ці жінки були абсолютною протилежністю один одного. Вони належали до різних світів, які панували в Калинові.

Кабанова очолювала «темне царство». Вона була жорстокою і черствою, владної і агресивною. Катерина ж, була м’якою і ніжною натурою. Душа її була чиста. Вона не підтримувала панів з «темного царства», тому протистояла того лицемірства і безладу, який панував навколо.

Обидві жінки живуть в одній садибі і між ними постійно спалахують конфлікти. Свекруха і невістка не могли знайти спільну мову. Кабаниха постійно гнітила і ганьбила свою невістку, і чоловік Катерини, тобишь, син Кабанихи, нічого не міг з цим вдіяти. Але, Катерина тільки на перший погляд була такою беззахисною. Насправді, вона виявилася найсильнішою натурою серед усіх персонажів п’єси.

Жінка йде по велінню свого серця і закохується в Бориса. Саме в ньому вона бачить звільнення і спасіння. Вона любить його більше життя.

На превеликий жаль, Борис відрізнявся від інших осіб «темного царства» лише зовні. Всередині він виявився боягузом і зрадником. Коханий Катерини не зміг захистити скривджену жінку в найтяжчий для неї момент. Без підтримки і опори, Катерина вирішує покінчити життя самогубством. Це був єдиний вихід.

Кабаниха була рада такому результату, адже Катерина постійно дратувала її своєю самостійністю та рішучістю. Кабаниха злюбила Катерину за її вільний і зведений дух.

У садибі Кабанових був встановлений закон – всі підкоряються Кабанихе, і ніхто не може й слова сказати проти її наказів. А тут з’являється Катерина, яка порушує громадський устрій садиби Кабанових. Кабаниха постійно лає і пригнічує молоду жінку.

Визнання Катерини про зраду призводить Кабаниху в лють, і вона з усією своєю мерзенною натурою починає знущатися над своєю жертвою. Тому, самогубство виявилося самим вірним виходом у ситуації Катерини.

Якщо порівнювати образи двох жінок і далі, можна помітити, що у них абсолютно різне ставлення до Всевишнього. Кабаниха лише робить видимість богомільній дами, пестить до церкви лише для того, щоб справити враження на оточуючих. Катерина ж, вірить в Бога зі світлими думками та почуттями. Всевишній – це святість для молодої жінки.

Образи Катерини і Кабанихи можна порівняти зі світлом і з темрявою. Вони абсолютно протилежні. Світлий образ несе в собі добро і чистоту, а темний образ породжує злість, черствість і жорстокість.