Як ви вважає, жорстокість – вроджене або придбане якість?

Часто задаю собі питання: жорстокість – вроджене або придбане якість, і не можу дати на нього однозначну відповідь. Життя – складна штука, особливо, коли оцінюєш вчинки інших людей. Може, у них були причини для такого жорстокого поводження. Але раптом блискавка пронизує мене, і я розумію, що виправдати жорсткість не можна. Зараз я впевнена, що це придбане якість, ніхто не народжується жорстоким. Як стверджував відомий англійський філософ Джон Локк, «новонароджена дитина – чиста дошка», виховання і оточення прищеплюють йому якісь певний набір рис.

Простежити природу жорстокості можна за творами, де основна дія відбувається в дитячому колективі. У повісті Ст. Železnikova «Опудало» розповідається про жорстокості в суспільстві підлітків.

Головну героїню Лєну Бессольцеву жорстоко задирають в класі, насміхаються над нею. Дівчинка дуже добра і чуйна, вона бере на себе відповідальність за чужий негарний вчинок і захищає хлопчика, який їй симпатичний. Але жорстокість підлітків не знає меж: вони влаштовують їй бойкот, а потім спалюють на вогнищі опудало, що зовні нагадує Олену.

Винний не може зізнатися через боягузтво, а ті, хто знають всю правду, зберігають мовчання. Вони хочуть подивитися, чим все закінчиться. Підлітки не розуміють, що життя чужої людини – це не театр. Байдужість – вища ступінь жорсткого ставлення. Олена страждає із-за того, що до неї погано ставляться однокласники.

Для кожної людини вигнання – величезна проблема, бо людина не може жити поза соціуму. Дорослі не вчать своїх дітей добру, а навпаки підтримують жорстокість. Чому діти так себе ведуть? Діти не можуть придумати самі якісь моделі поведінки, вони просто копіюють те, що бачать в родині і в суспільстві. Одного разу побачивши, що жорстокістю можна домогтися, чого забажаєш, вони зрозуміють, що безсердечність – кращий спосіб досягнення мети.

Олену в цій повісті звинувачували навіть в аскетизмі її дідуся. Як підліток може нести відповідальність за життя діда? Як можна звинувачувати підлітка, який не вчинив жодного поганого вчинку? Вчителі і батьки повинні не засуджувати інших людей, а вчити своїх дітей добра і чуйності. Кожен повинен пам’ятати, що на місці Олени може виявитися саме він, тоді жорстокості в дитячому колективі стало б менше.

Я наполягаю, що жорстокість – це придбане якість. Звичайно, не можна заперечувати інстинкт виживання, але на те ми і люди, щоб придушувати безсердечність в своїх серцях і прагнути бачити добро в людях.

Навчитися жорстокості можна з телевізора, Інтернету, а також з соціуму. Тут першочергове завдання батьків – розповісти дітям, що є погано і добре. А прекрасними ілюстраціями послужать для цього літературні твори.