Жіночі образи в пєсі Вампілова «Качине полювання»

Зріла п’єса Олександра Вампілова «Качине полювання» по праву вважається однією з найбільш складних п’єс драматургії 20 століття. Вона поєднує в собі абсолютно різнопланові риси: це і чеховський театр, і давньоруську житийную літературу, і, безсумнівно, гостру і хворобливу сучасність епохи застою.

Головний герой, інженер Віктор Зілов, в свої тридцять років шалено втомився від життя. Його нічого не цікавить, окрім пиятики і нескінченних розваг та вечірок. Працювати він не хоче, а просто просиджує належний час. Він грубий, развратен, гонористий. Справжній чоловік ,на думку Віктора, – той, хто постійно бреше, і саме таке життя він веде, життя з нескінченними обманами.

З ним пов’язано багато жінок, але кожної з них він приносить тільки біль і страждання.

Почнемо з першої – законної дружини Галини. З нею Зилин прожив 6 років. І в момент розгортання сюжету п’єси став абсолютно байдужий, вона йому набридла і більше не приваблює. Галина молода і гарна собою, але постійно стурбована і зосереджена. Такий відбиток на неї наклали постійна робота вчителем і легковажна життя чоловіка.

Галина хоче дитину, але розуміє, що Віктору цього не потрібно. Коли дізнається, що вагітна, робить аборт. Дружина першої розкусила сутність свого чоловіка і зрозуміла, наскільки це пустий, нікчемний чоловік. Все це вона і висловила перед тим, як піти назавжди.

Наступний жіночий образ, який не менш яскраво змальований у п’єсі, коханка Віра. Це молода дівчина 25 років, працює продавщицею, завжди красиво одягнена і незмінно з розкішною зачіскою. Вона давно полягає у відносинах з Зіловим, навіть напрошується на новосілля в його будинку. На цьому святі веде себе зухвало і грубо. Але Віра не така, вона відіграє цей образ. Ця дівчина давно втратила надію знайти справжнє щастя. Таким демонстративним поведінка вона просто намагається вгамувати безперервну тугу.

Слід відзначити і ще одну жінку, що зустрічається на шляху Зилина, – Ірину. Вона виступає своєрідним двійником дружини Галини. В одній зі сцен на ній навіть таку ж сукню. Ірина – це Галя в молодості, це вона, та молода дівчина, яка ще не знала Зилина і не була заміжня за ним. І дружина, і Ірина чисті і відкриті. Вони вірять у справжню любов, готові заради неї піти на будь-які жертви. Вони ще довіряють людям. Вони намагаються змінити Зілова, але цього зробити вже не вийде. Він не вірить нікому. Він давно загинув, у етичному відношенні він абсолютний мрець. Може, це недовіра і зіграло цю злий жарт з ним, а, може, є інша причина. Але як би те ні було, Зілов – безпринципний чоловік.

В черговий раз стикаючись з підлістю, він і сам надходить також. Зрештою Віктор приходить тільки до одного висновку – підлими всі, всі прагнуть зайняти місце під сонцем. І жінка, яка любить, така ж сама «погань», така ж, як усі. І Зілов надходить з ними грубо і підло, ламаючи та калічачи їх долі.