«Мідної гори господиня» – короткий зміст для читацького щоденника

Дата заснування: 1936.

Жанр: оповідь.

Тема: щастя.

Ідея: багатство не зробить людину щасливою.

Проблематика. Вибір життєвого шляху, кріпосна залежність.

Основні герої: Степан, господиня Мідної гори.

Сюжет. Одного разу двоє працівників рудника відправилися подивитися на майбутні покоси. Разморившись від спеки, вони лягли спати. Степан раптово прокинувся і побачив прямо перед собою дивну дівчину. Вона була немов вилитий з міді, а її одяг виготовлений з найкращого сорту малахіту. Степан догадався, що зустрівся з легендарною хазяйкою Мідної гори.

Дівчина обернулася і сама заговорила зі Степаном, запрошуючи його підійти. Хлопцеві було страшно, але він не хотів осоромитися перед дівкою. Степан почав підходити, але господиня зупинила його і запропонувала подивитися під ноги. На землі було видимо-невидимо маленьких ящірок. Дівчина попередила, щоб він не смів розчавити її відданих слуг. Бачачи його переляк, господиня розсміялася. Це розсердило Степана. Він сказав, що працює на руднику, тому нічого не боїться.

Дівчині сподобалася сміливість Степана. Вона передала йому послання прикажчика, вимагаючи припинити роботи на Красногорському руднику. До того ж Степан мав назвати прикажчика “задушливим козлом”. Дівчина перетворилася у велику ящірку пообіцяла, що за передачу послання вийде заміж за Степана.

Степан розбудив товариша, і вони вирушили додому. Хлопець не знав, як йому вчинити. У будь-якому випадку розгнівається або прикажчик, або господиня гори. Зрештою Степан вирішив, що з надприродними силами сперечатися не можна і виконав наказ ящірки.

Прикажчик не на жарт розсердився. Він наказав висікти Степана і посадити його на ланцюг у самому безперспективному забої. До того ж хлопцеві дали нездійсненне норму виробітку. Степан почав роботу, а з-під кайла посипався кращий малахіт. Він зрозумів, що це – витівки господині Мідної гори. Через якийсь час дівчина завітала сама і покликала Степана подивитися на своє придане. Ящіркам господиня наказала зробити за хлопця всю роботу.

У Степана очі розбігалися від багатства “нареченої”. Її одяг переливалася всіма кольорами дорогоцінних гірських порід. Господиня привела Степана в світлицю. Стіни, меблі з найкращих сортів міді і малахіту. Дівчина посадила гостя і знову заговорила про весілля. Степан відмовився, пояснивши, що у нього вже є кохана. Господиня похвалила його за вірність і добровільна відмова від багатства. У нагороду вона вручила йому малахитовую скриньку з подарунками для нареченої і попередила, щоб він мовчав про все. На прощання господиня заплакала. Її сльози, капаючи в руку хлопця, перетворювалися в дорогоцінні камінці.

Степан повернувся на робоче місце. Незабаром прибіг наглядач і побачив купи чистого малахіту. На наступний день він перевів Степана в інший забій. Але і там хлопець продовжував видобувати цінну породу. Наглядач запідозрив втручання нечистої сили і пішов радитися з прикажчиком.

Тепер прикажчик повірив у слова Степана. Він закрив рудник, а Степана пообіцяв відпустити на волю, якщо той добуде малахітовий камінь вагою в сто пудів. Господиня знову допомогла хлопцю знайти необхідну брилу. Але прикажчик обіцянки не виконав, а написав про все панові.

Пан викликав Степана і теж пообіцяв звільнити його від кріпосної залежності. На цей раз умовою було знайти такі камені, з яких вийшли пятисаженные стовпи. Степан пам’ятав про обман прикажчика. Він сказав, що погодиться, якщо пан тут же підпише папір про звільнення для нього і для нареченої. Вмовляння і погрози не допомагали, пан був змушений дати вольну. А Степан відразу ж знайшов необхідні камені.

Степан одружився, але не було в родині щастя. Хлопець сумував і танув на очах, часто йшов з дому. Одного разу Степан пішов на полювання і не повернувся. Його знайшли на копальні біля великого каменя. Хтось навіть бачив величезну ящірку, плаче над Степаном.

Тіло хлопця принесли додому і тільки тут побачили, що він стискає в руці якісь камінці. Знаючий чоловік сказав, що це – рідкісний мідний смарагд. Хотіли камінчики з руки дістати, але вони розсипалися в пил. Степан тужив за господині Мідної гори і не розлучався з її слізьми.

Відгук про твір. “Мідної гори господиня” – найвідоміший оповідь Бажова. Взявши за основу народні легенди, письменник створив оригінальний твір. Повчальний сенс оповіді – багатство не зробить нікого щасливим. Більш того, навіть відмовившись від багатства з моральних міркувань, людина згодом буде каятися у своєму вчинку і шкодувати про втрачену можливість.