Історичний твір 1093-1113

1093-1113 рр .. – час великого князювання в Києві онука Ярослава Мудрого, Святополка Ізяславича. Його правління був насичений знаменними подіями і зробило величезний вплив на історію Давньої Русі.

До 1093 р. цей князь уже накопичив багатий досвід управління: він побував на князювання в Полоцьку, Новгороді і Турові. Після смерті Всеволода Ярославича старший онук Ярослава Мудрого зайняв київський престол.

Літописець повідомляє, що кияни взяли Святополка з радістю, але слідом за цим на нього обрушилися нещастя: на Русь напали половці. Кочівники були згодні на переговори, але Святополк вирішив прийняти виклик. Київський князь велів взяти послів в полон, на що половці відповіли масовим розоренням руських земель.

Після взяття в облогу Торческа Святополк попросив допомоги у Володимира Мономаха. Об’єднані війська князів переправилися через Стугну і приготувалися до бою. У травні 1093 р відбулася вирішальна битва, що закінчилася повною поразкою росіян.

Святополк утік до Києва і став готуватися до нової битви. Половці розділилися: одна половина війська залишилася у Торческа, інша вирушила до Києва. У липні Святополк знову прийняв бій, але на цей раз зазнав ще більш жорстоку поразку. Дізнавшись про це, жителі Торческа вирішили припинити опір. Місто було спалене, населення винищено, і уведено в полон.

У 1094 р. Святополк уклав перемир’я з половцями. При цьому він одружився на дочці хана Тугоркана.

У 1096 р. Святополк Ізяславич допоміг Володимиру Мономаху відвоювати Чернігів у Олега Святославича. В цей же час новий напад на Русь половці зробили. Хан Боняк на чолі величезного війська грабував околиці Києва. Росіяни вночі таємно підійшли до половців і на світанку завдали раптовий удар. Перемога була повною. У битві загинув і тесть Святополка – хан Тугоркан.

У цьому ж році Боняк повернувся до Києва і піддав розграбуванню кілька монастирів. Потім половці нарешті відступили в степу.

Головною заслугою Святополка Ізяславича є ініціатива проведення знаменитого Любечского з’їзду (1097 р.). Святополк разом з Володимиром Мономахом скликали найбільш знатних російських князів з метою обговорити подальший шлях розвитку Давньої Русі. Основною причиною були напади половців.

Любецька формула “кождо да держить отчину свою”в тих умовах виглядала цілком розсудливо. До того ж князі вирішили діяти спільно при будь-якої зовнішньої загрози. Однак фактично з’їзд 1097 р. офіційно затвердив феодальну роздробленість. Та і його рішення були порушені відразу ж після того, як князі роз’їхалися по домівках.

Першим порушив слово сам Святополк Ізяславич. Повіривши обмовам Давида Ігоревича, він заманив до себе князя Василька Ростиславича і взяв його в полон. Василько був засліплений і потрапив в руки до Давыду Ігоровичу.

Володимир Мономах був обурений зрадою Святополка. Він зібрав військо і разом з Давидом і Олегом Святославичами попрямував до Києва. Після переговорів війни вдалося уникнути, але Святополк зобов’язався розпочати похід проти Давида Ігоровича.

В 1099 р. Святополк здобув перемогу над Давидом Ігоровичем і зайняв Володимир. Він продовжив воєнні дії проти Володаря і Василька Ростиславичів, але був розбитий.

У 1103 р. в Долобске Володимир Мономах, Святополк Ізяславич і Давид Святославич вирішили почати новий похід проти кочівників. У битві на Сутени росіяни здобули переконливу перемогу.

У 1111-1112 рр. Святополк востаннє виступив проти половців. Кочівники були вигнані далеко в степ. У 1113 р. після важкої хвороби великий князь помер.

Святополк Ізяславич залишив про себе неоднозначну пам’ять. Діючи спільно з Володимиром Мономахом, він здобув славу переможця половців і захисника загальноруські інтересів. При цьому Святополк грубо порушив договір в Любечі, що призвело до нового витка міжусобиці на Русі.