Євгеній Онєгін Пушкіна: короткий зміст по главам, герої твору, хто написав і історія створення

Ліро-епічний роман у віршах «Євгеній Онєгін», вважається шедевром російської словесності. За словами Бєлінського, даний твір є «енциклопедією російського життя» того часу, і воно істотно вплинуло на зростання самосвідомості російського вищого суспільства напередодні повстання декабристів.

Всі знають, хто написав цей роман – великий російський поет Олександр Сергійович Пушкін. У цій статті буде описана історія створення роману «Євгеній Онєгін», короткий зміст, за головами, а також наведено характеристики персонажів.

Історія створення

Перш за все, коротко опишемо історію створення «Євгенія Онєгіна». На написання цього твору у Пушкіна пішло більше семи років. Він, за своїми ж власними словами, вирішив піти на «подвиг» і, наслідуючи Байроновскому «Дон Жуану», в період 1823-1831 р. р. впритул займався створенням роману у віршах. Олександр Сергійович задумав написати реалістичне твір, відмовившись від романтизму, як основного творчого методу.

Спочатку Пушкін вирішив створити роман з 9 глав. Пізніше з основного тексту була виключена глава «Подорож Онєгіна», витяги з якої включалися в основний текст як додаток. Роман розповідає про драматичні долі російських дворян того часу.

І хоч сюжет «Євгенія Онєгіна» досить простий – тут описана любовна історія – тим не менше цей твір відображає всю російську дійсність першої чверті XIX століття. У ньому лаконічно, але досить ясно, показано звичаї, моди і цінності світської Петербурга, панської Москви і кріпак села.

Важливо! Для написання роману у віршах Пушкін використовував особливу «онегинскую строфу», що включає в себе 14 рядків чотиристопного ямба. Правда, для листів Ларіної і Євгенія було зроблено виняток.

Короткий зміст по главам

На початку оповідання Пушкін звертається до читача з короткою характеристикою свого твору.

Глава перша

В 1 розділі читач знайомиться з молодим шляхтичем, жителем Санкт-Петербурга, Євгеном Онєгіним. Його батько часто був у боргах, люблячи пожити на широку ногу, що призвело згодом до розорення.

Тим не менш, юнак отримав досить стерпне освіти для представника вищого світу того часу. Іншими словами, Євген придбав поверхневі знання з багатьох предметів. Він знав французьку та етикет. Онєгіна вчили танців і навіть трохи латини.

Усього цього було більш ніж достатньо, щоб молода людина був бажаним гостем на численних балах і прийомах.

Пушкін докладно описує один день Євгенія Онєгіна, даючи читачеві зрозуміти, що всі дні героя були виключно однотипними. Хлопець прокидався приблизно до полудня, щоб, привівши себе в досконалий зовнішній вигляд, відправитися на прогулянку по бульвару. Вечорами він відвідував театри або розкішні салони, звідки повертався вже засвітла.

Молодий чоловік віддавав перевагу виключно короткі любовні інтриги, більшою частиною з заміжніми жінками, якими, до речі швидко переситився. Йому стало нудно в суспільстві. Євгеній сів писати роман, але йому не вистачило старанності.

Важливо! Саме нудьга і нудьга перетворила героя цього циніка.

Невідомо, що було б далі, якби Онєгін не отримав від багатого дядечка спадщину в селі, куди і вирушив займатися господарством.

Молодий чоловік прийшов у захват від нової обстановки, але сільське життя йому так само незабаром прискучила, і герой знову занурився в нудьгу.

Глава друга

Своїх сусідів-поміщиків Євген, природно, вважає нудними, а тому цурається їх суспільства. Це не дивно, адже новоспечений спадкоємець уславився чималим диваком – він замінив панщину оброком.

Щоб хоч якось розважитися Онєгін здружився з Ленським. Хто такий Ленський? – Це молодий романтичний вісімнадцятирічний пан, тільки що повернувся в свій маєток. Як звали Ленського в романі? – Пушкін назвав його красивим російським ім’ям Володимир.

Євгеній Онєгін і Володимир Ленський «стали нерозлучні», незважаючи на абсолютно різний світогляд. «Шанувальник Канта» читав новоспеченому товаришеві свої вірші, і пробував розмовляти з ним на філософські теми. Онєгін слухав Ленського, але утримувався від критики, вважаючи, що за нього це зробить згодом саме життя.

Володимир був закоханий у свою сусідку Ольгу Дмитрівну Ларіну, милу і веселу дівчину, яка проживала з матір’ю Поліною і сестрою Тетяною. На відміну від сестри, Тетяна була задумливою і розважливою. Вона любила багато читати, допомагати бідним і молитися. Ларини відрізнялися хлібосольністю. У цій родині було заведено в усьому дотримуватися російських звичаїв і традицій.

Глава третя

Володимир щодня розповідав товаришам про Ларіних, так що Євген, зрештою, сам побажав звести з ними знайомство. Приїхавши до нареченої Ленського, Онєгін був здивований, що його друг обрав саме Ольгу, а не відрізняється душевними якостями Тетяну.

Серед сусідів пройшов слух, що Євген має види на Тетяну. Ларіна зраділа, оскільки сама була зачарована Онєгіним. Дівчина стала ще сумніша і задумчивее. Вона уявляла свого обранця героєм прочитаних романів, марячи про нього наодинці з природою. Зрештою любовна туга молодої княжни вилилася в листі, адресованому коханому. Через три дні Онєгін приїхав до Ларіним для пояснення з Тетяною.

Розділ четвертий

Онєгін і Тетяна зустрічаються в саду. Євген відкрив дівчині свою душу: пояснив, що він – людина, розчарувавшись в любові, не вважає подружжя еталоном людського щастя, а тому, не створених «для блаженства».

Але з поваги до чистоти і невинності молодої особи, осмелившейся на пояснення в листі, він завжди буде відчувати до неї братські почуття.

У наступні дні Тетяна переживала глибокий стрес. Володимир майже постійно перебував у суспільстві Ольги. Онєгін же проводив час у самоті. Одного разу взимку його відвідує Ленський і запрошує до Тетяни на іменини.

Розділ п’ятий

Одного разу ввечері на Святки, Тетяна Ларіна, любила гадати, поклала перед сном під подушку дзеркальце. В цю ніч дівчина бачила дивне бачення. Їй допомагає перейти через річку з хитким мостом ведмідь. Ларіна намагається втекти від «кудлатого», але він його наздоганяє і відносить в якийсь курінь, де бенкетували чудовиська.

Верховодив ж цим застіллям Онєгін. Побачивши увійшла дівчину, молодий чоловік виганяє чудовиськ. Але на зміну їм в курінь є Ольга з Володимиром. Євген лається з прибулими гостями. Сон закінчується тим, що господар куреня завдає Ленському ножем смертельну рану. Наступні кілька днів Ларіна ходила під враженням від сну.

Ось і настала дата іменин. До Ларіним приїхало безліч гостей. Було шумно. Всі веселилися. Онєгін розлютився на Ленського, що той привів його на настільки гучне бенкет. Він став в помсту демонстративно доглядати за Ольгою, остання, при цьому не виявляла ніякого невдоволення. Розгніваний Володимир поспіхом покидає свято з думкою про дуелі.

Глава шоста

Після відходу Володимира Ольга з Євгеном занудьгували. Пізно ввечері Євген поїхав додому. А вранці його відвідав товариш Ленського Зарецький як секундант у майбутньої дуелі. Онєгін неохоче прийняв виклик, розуміючи, що відступати – це все одно що забруднити свою честь.

На наступний день перед світанком герої дуелі зустрілися біля млина, щоб стрілятися на пістолетах. Цей поєдинок виявився фатальним для Володимира, оскільки випущена навмання куля Євгенія стала смертельною. Ленського поховали біля струмка, спорудивши йому невеликий пам’ятник.

Глава сьома

У швидкості Ольгу зачаровує улан. Після весілля молодята вирушають у полк. До Тетяни сватаються чимало женихів, але всі отримують відмову. Старша княжна Ларіна нерідко відвідує будинок Онєгіна, а саме, бібліотеку.

За книгами коханого дівчина намагається зрозуміти: хто такий Євген, які його ідеали і життєві принципи. Героїні відкривається істина про «пародії» її обранця.

Бажаючи влаштувати щастя дочки, княгиня Поліна щастить Тетяну до Москви, де на «ярмарку наречених» вона знайомиться з «товстим генералом».

Глава восьма

Проходить кілька років. Після тривалих і, природно, нудних подорожей, вже 26-річний Євгеній Онєгін, знову починає обертатися у вищому суспільстві Санкт-Петербурга.

На одному з раутів наш герой зустрічає свого далекого родича князя N. і з подивом виявляє, що той давно одружений на Тетяні Ларіної. Часто приїжджаючи в гості до N., Євген зауважує, що Тетяна з невинної дівчинки перетворилася в «недбалу Законодавицю зал». Вона вела себе при Онєгіні виключно тактовно, без усяких натяків на минулі почуття. Євген закохався у Тетяну, але вона не реагувала на його знаки уваги. Він багато писав до неї, але княгиня не відповідала.

Замучений майже всі зиму «жорстокої нудьгою» Онєгін без запрошення їде до N. Йому вдалося застати молоду жінку вдома одну. Герой впадає їй в ноги, але Тетяна наказує йому піднятися. Княгиня не вірить Євгенію.

Вона вважає, що він бажає скористатися її моральним падінням, щоб здобути собі у світлі «спокусливу честь». Адже тепер, коли вона вийшла заміж, стала обертатися у вищому суспільстві, і навіть з’являтися при дворі, все б помітили її «ганьба».

Слова Тетяни були для Євгена подібні грому. Йому довелося покинути кохану, так нічого і не заперечивши.

Характеристика героїв

Відмінною особливістю цього роману є те, що всі його герої, будь то головні чи другорядні, мають чіткі лаконічні характеристики.

Євгеній Онєгін

Головний герой – нащадок розорилися дворян з суперечливим характером, який коригується в процесі роману. Євген отримав «поверхневе» «французьке» освіта. Він понад семи років обертався у вищому суспільстві. Що це дало Онєгіну:

 • герой розчарувався в любові;
 • став до всього пасивних, цинічним, жовчним;
 • врешті-решт, просто знітився і занудьгував від одноманітності.

Але… У селі, в маєтку покійного нелюбимого дядька, йому, після проведення парочки реформ, щодо укладу поміщицької життя, також стало нудно. Наступні подорожі також не принесли молодому дворянину позитивних емоцій.

Увага! Бєлінський пише, що героя задушила «вульгарність життя».

Онєгін не мав уявлення про те, чого б йому хотілося. Він не намагався навіть в цьому розібратися, щоб поліпшити своє життя. Натомість Євген твердо розумів, що не бажає того, що становить предмет щастя «самолюбна посередність».

Повернувшись у столицю, після мандрів і знову зустрівшись з Тетяною, молодий дворянин, можливо, здобув б щастя в любові, але відмова княгині кинув Онєгіна в ще більшу депресію.


Ілюстрація до роману «Євгеній Онєгін»

Тетяна Ларіна

17-літня провінційна дворянка Тетяна Ларіна вирізнялася багатьма позитивними якостями:

 • щирістю і безпосередністю суджень;
 • постійністю переконань;
 • любов’ю до всіх домочадців, включаючи няню;
 • височиною;
 • сентиментальністю.

Саме ім’я героїні говорить про виняткову прихильність до всього російського, чистому, світлому – вона любила російську природу, церковні свята, неухильно дотримувалася багато народні традиції.

Задума і мовчазність Ларіної пояснювалося наявністю глибокого внутрішнього світу княжни, а також чималим впливом Річардсона, Руссо та інших авторів численних сентиментальних романів.

Все це згодом відбилося на її почуття до Онєгіна, допомогло виявити згодом «пародію», і залишитися чесною жінкою після заміжжя.


Тетяна Ларіна

Володимир Ленський

Тільки що повернувся з Німеччини молодого провінційного поміщика Володимира Ленського відрізняють наступні риси:

 • новомодний німецький романтизм;
 • вільнодумство;
 • тяга до філософствування;
 • віршомазництво;
 • ідеалізація ближніх.

Останнє і стало причиною всіх бід Ленського. Ідеалізація коханої Ольги призвела до зрадництва. Ідеалізація ж товариша Євгена стала причиною загибелі Володимира.

Ось коротка характеристика героя.

Ольга Ларіна

Молодша сестра Тетяни була звичайною легковажною сільською дівчиною, яку обтяжувала роль Музи «шанувальника Канта і поета». Після загибелі шанувальника вона майже відразу цілком втішилася в суспільстві улана.

Тема любові

Історія кохання головних героїв цього твору дуже сумна.

У першій частині роману ми бачимо, як невинна 17-річна дівчина Тетяна Ларіна, яка знає про кохання лише за сентиментальних романів, народним приданьям, та ще розповідями няні, виливає в листі свої почуття прожженному ловеласу Євгенію Онєгіну, в кінець втомленому від своїх пригод. Слід віддати належне шляхетності молодої людини, яка не тільки не ославив яка написала першої, але і чесно попередив про ймовірні і вельми сумні наслідки їх тандему.

Онєгін поважав природність Ларіної, але ставився до неї виключно по-братськи. Після дуелі і від’їзду коханого, Тетяні через помітки в книгах, відкривається справжнє обличчя зазноба. Ларіна без коливання виходить заміж за «толстого генерала».

Через кілька років читач бачить вже не сільську простушку, але витончену і бездоганну великосвітську леді, яку безнадійно полюбив повернувся в столицю Онєгін. Він до неї писав, вона не відповідала.

Читачеві надається детальний опис страждань запізнілого коханого. При останньому побаченні Тетяна дохідливо і жорстко пояснює Євгену, що не розлучиться ні з чоловіком, ні з власною честю, не дивлячись ні на які спокуси.

Тема дружби

Онєгін і Ленський, напевно, просто не могли не здружитися, оскільки в довколишніх селах лише вони двоє були знайомі зі світськими звичаями, яких молоді люди воліли дотримуватися і живучи тут. Тим не менше ця дружба мала виключно зовнішній, показний характер.

Розчарувався в людях і життя взагалі, Євгенія, не чіпали оди і філософствування на предмет прекрасного свого товариша. Онєгін не розумів, за що Ленський так полюбив Ольгу, а не віддав перевагу їй близьку по духу Тетяну.

Володимира ж всього печалила похмурість Євгена, його холоднокровність і мізантропія. Так і спілкувалися Онєгін і Ленський, дружба крізь нудьгу і нерозуміння.

Євгеній Онєгін — короткий зміст

Короткий зміст — Євгеній Онєгін

Висновок

Численні критики «Євгенія Онєгіна» визнають даний твір шедевром російської словесності, оскільки за драматичність сюжету, по глибині і лаконічності характеристик героїв, по особливостям написання, з цим романом мало що може зрівнятися. А тому коротко викладеного тут матеріалу буде недостатньо для повного розуміння твору. Всю глибину задумів Пушкіна, читач може цілком осмислити, прочитавши його великий роман у віршах «Євгеній Онєгін».