Чому так важко пробачити зраду?

Зрадники були зневажувані у всі часи у всіх країнах. Зрада в військовий час каралася смертю. Зради більш дрібного масштабу теж тягнуть за собою якщо не кримінальну відповідальність, то громадський осуд. Адже відомо, хто вірний в малому, той і в великому вірний. Невірність, навіть така поширена, як подружня, вже свідчить про віроломство людини, його ненадійність, непорядності. Зрада зраді ворожнечу. Буває зрада слабкості людської натури, а буває зрада цинічного розрахунку, заздрості або злості. Важко пробачити в першому випадку, якщо людина засмучується про скоєне і намагається виправити? Мабуть, немає. А якщо виправдовує себе і глибше грузне?

Література не могла залишитися осторонь від такої болючої теми.

Про зраду любові йде мова в повісті Н.М. Карамзіна «Бідна Ліза». Безвідповідальний молодий гульвіса Ераст захопився простою дівчиною Лізою, вона всією душею полюбила, він спокусив її. У підсумку Ераст одружився на багатій вдові згідно сформованим фінансовою обставинам, а Лізі завітав сто рублів. І він навіть не усвідомлював власного цинізму. Приголомшена дівчина не змогла перенести такої зради, покінчила з собою. Ераст, проходячи, розтоптав молоде життя, не замислюючись, не каючись. Пробачити таке важко.

Василь Биков у повісті «Сотников» описує важку ситуацію військового часу, в якій одна людина (Сотників) витримує тортури і страту, але уникає зради, інший – не злий, але легкодуха (Рибак) змінює Батьківщині, зі страху за своє життя. Він погоджується служити в поліції. Далі – більше. Рибак бере участь у страті свого товариша. Він виправдовує себе. Для нього найвища цінність – власне життя. Він хотів свободи. Однак, зробивши зраду, він розуміє, що свобода для нього втрачена. Людина цей жалюгідний. Але чи багато хто можуть винести те, що виніс стійкий Сотників? Сотников сам обсмикнув себе в засудженні Рибака: «звідки у тебе право судити…».

Огидна зрада в дружбі з заздрості. А. С. Пушкін звернувся до цієї теми у своєму драматичному творі «Моцарт і Сальєрі». Сальєрі заздрить геніальності одного Моцарта, вважає його негідним такого дару, і вершить «справедливість»: дає йому келих з отруєним вином. Людина, яка вчинила таке злодійство вже покараний тим, що душа його життя перетвориться на пекло. Моцарт, скоріше всього, простив би його.

Так важко пробачити зраду? Апостол Петро тричі відрікся від Христа, хоча напередодні свого відступництва був непохитно переконаний, що не зречеться. Але слабкий чоловік. Петро гірко оплакав своє зречення, і Христос простив його. Він пробачив і Юду, хоча той не покаявся, не просив вибачення. Справжньому християнину легко пробачити, він розуміє, що не йому судити. Людям, далеким від християнства, прощати важко.