Аналіз оповідання Шолохова «Доля людини»

Ця розповідь був закінчений Михайлом Шолоховим в 1957 році і в тому ж році «Доля людини» уперше була надрукована в газеті «Правда». Розповідь показує нам нелегку долю радянських солдатів, які полягли в полон до фашистським загарбникам.

Зараз, звернувшись до історії, ми знаємо, що доля людей побували в полоні не краще тих, хто бився на полі битви. На превеликий жаль, полонених не визнавала батьківщина. Навіть після звільнення з полону, їх називали зрадниками, шпигунами. Багато з них загинули у таборах Гулагу, доводячи свою вірність країні. Але Шолохов вирішив опустити цей момент і у своєму творі показав героїчну долю простого солдата, якому довелося взяти участь у Великій Вітчизняній війні.

Твір «Доля людини» побудований як розповідь героя-оповідача і центрального героя твору.

Головним героєм оповідання був Андрій Соколов. З ним ми познайомилися через сприйняття героя-оповідача. Соколова ми бачимо простим робочим людиною, письменник робить акцент на його «грубих, черствих» трудових руках, і на очах «наповнених смертної тугою». Єдиним сенсом життя Андрія був його маленький син, на ім’я Ванюшка. Відразу кидається в очі той факт, що Андрій Соколов живе тільки заради нього, про себе навіть не думає. Це видно по охайному одязі Іванка, чого не скажеш про його батька.

Про непростого життя головного героя ми дізнаємося з його особистого розповіді героєві-оповідачеві. Варто зазначити, що Андрій дуже відверто і чесно розповідає про життя, яке прожив, нічого не приховуючи і не прикрашаючи, адже він прийняв героя-оповідача за такого ж робочого людини, шофера, яким був він сам.

Пізніше ми дізнаємося, що головний герой дуже рано став сиротою, брав участь у громадянській війні. По закінченню війни, переїхав в місто, там одружився і знайшов захоплення всього свого життя – автомобілі. Ось так Андрій придбав професію шофера. Відразу стає зрозумілим, що у Соколова була щасливе життя: кохана дружина, хороша робота, діти. Загалом, жив він, як багато мільйони інших людей в Росії.

І ось, в один з днів, ця щаслива життя перервалася, почалася Велика Вітчизняна війна, під час якої Андрій потрапляє в полон до фашистів. Сталося це тоді, коли він хотів прорвати заслін німців, щоб передати боєприпаси радянським солдатам. У цей момент Соколов не замислювався про власний порятунок, про ціною власного життя. Він знав, що там гинуть радянські солдати і їм потрібно допомогти.

На жаль, задум Андрія Соколова провалився, його взяли в полон. У полоні головний герой не зламався, зберігаючи почуття власної гідності і навіть почуття гумору. Це проявилося в сцені, коли після наказу фріца зняти сподобалися йому чоботи, Андрій знімає і онучі, немов насміхаючись над ним.

Шолохов став першим, хто показав читачеві трагізм і жах фашистського полону. Де люди, для збереження власного життя, йшли на жахливі вчинки. На цьому тлі характер головного героя, його думки і дії здаються ще благородніше і патріотично. Сила його характеру викликає повагу навіть у ворогів. Він, беззбройний, був морально сильніше фріца з автоматом. Свою моральну перемогу він здобув у бесіді з начальником табору Мюллером. Примітно, що саме в цей час йшли запеклі бої під Сталінградом. І моральна перемога простого російського солдата стала символом розгрому ворога.

Незабаром війна закінчилася, але та щасливе життя, яка була до війни так і не настала. Андрій Соколов дізнався, що у нього більше немає сім’ї, війна забрала всіх його рідних. Радість перемоги змінилася спустошенням і смертної тугою. Сенсу жити далі не було. І тільки випадок – зустріч сироти Івасика – не дала Андрію опустити руки. Ванька став для нього новим змістом життя.

Своїм твором Шолохов хотів показати всьому світу не зломлений характер російського народу, самопожертву, його гуманізм і почуття гідності. У кінцевому підсумку, саме ці якості стали запорукою перемоги над гітлерівською Німеччиною.