Битва Невського на Чудському озері – схема: значення та учасники побоїща, дата, з ким воював

До середини 13 століття Східна Прибалтика стала місцем зіткнення інтересів відразу декількох геополітичних гравців. Короткі перемир’я змінювалися спалахами бойових дій, які іноді переростали в справжні бої. Одним з найбільших подій в історії стала битва на Чудському озері.

Передісторія

Головним центром сили середньовічної Європи була Римська католицька церква. Римський папа мав безмежною владою, володів колосальними фінансовими ресурсами, моральним авторитетом і міг змістити на троні будь-якого володаря.

Організовані татами хрестові походи в Палестину довго лихоманить весь Близький Схід. Після поразки хрестоносців затишшя було недовгим. Об’єктом, якому довелося скуштувати «європейських цінностей», стали язичницькі прибалтійські племена.

В результаті активного проповідування Слова Христа погани були частиною знищені, деякі прийняли хрещення. Пруси зникли зовсім.

На території сучасної Латвії та Естонії влаштувався Тевтонський орден, васалом якого був Лівонський орден (колишній клан Мечоносців). Він мав спільний кордон з феодальними республіками Русі.

Держави середньовічної Русі

Пан Великий Новгород і Псковское держава мали свої види на Прибалтику. Ще Ярослав Мудрий заснував на землі естів фортецю Юр’їв. Новгородці, підпорядкувавши порубіжні угро-фінські племена, пробилися до моря, де зіткнулися зі скандинавськими конкурентами.

У 12 столітті було кілька хвиль данської навали на землі Прибалтики. Планомірно захоплюючи територію естів, данці влаштувалися на півночі і острови Моонзундського архіпелагу. Їх метою було перетворення Балтійського моря в «данське озеро». Шведський експедиційний корпус, з яким воював Олександр Невський, мав ті ж цілі, що і новгородці.

Шведи зазнали поразки. Однак для самого Олександра Ярославича перемога на Неві обернулася несподіваним «сюрпризом»: новгородська еліта, побоюючись посилення впливу князя, змусила його покинути місто.

Склад і сили сторін

Чудське озеро стало місцем зіткнення новгородців і ливонцев, але зацікавлених та залучених в цей захід сторін було набагато більше. На боці європейців перебували:

 1. Ливонское ландмейстерство Тевтонського ордена (те, що прийнято називати Лівонським орденом). Його кіннота брали безпосередню участь у конфлікті.
 2. Єпископство Дерптское (автономна частина Ордену). Війна йшла на його території. Місто Дерпт виставив піше ополчення. Роль піхотинців до кінця не з’ясована.
 3. Тевтонський орден, який здійснював загальне керівництво.
 4. Римський престол — забезпечував фінансову підтримку, а також морально-етичне обгрунтування європейської експансії на Схід.

Сили, що протистоять німцям, не були однорідними. Військо складалося з представників різних земель, які мали власні переконання. Були серед них і ті, хто дотримувався традиційних дохристиянських вірувань.

Важливо! Багато учасників битви не були християнами.

Сили православно-слов’янського військового союзу:

 1. Пан Великий Новгород. Номінально являвся головною військової складової. Новгородці здійснювали матеріальне постачання і забезпечували тил, також були піхотинцями під час битви.
 2. Псковська феодальна республіка. Спочатку виступала в союзі з Новгородом, потім відійшла в сторону, зайнявши нейтральну позицію. Деякі псковичи добровольцями воювали на стороні Новгорода.
 3. Володимиро-Суздальське князівство. Безпосередній бойової союзник Олександра Невського.
 4. Добровольці з числа прусів, куршів та інших прибалтійських племен. Будучи язичниками, вони були високо мотивовані для війни проти католиків.

Головною військовою силою росіян була дружина Олександра Невського.

Тактика противника

Ливонцы вибрали зручний момент для початку війни. У стратегічному відношенні руські землі являли собою неефективний династичний союз, члени якого не мали інших зв’язків, окрім взаємних образ і претензій.

Невдала війна з монголами звела Русь до полуподчиненного стану іншим державам.

У тактичному відношенні справа уявлялося не менш виграшним. Прогнавши Олександра новгородці були хорошими торговцями, але не солдатами.

Їх млява, погано навчене військо не було здатне до осмисленим і довготривалим бойових дій. Не було досвідчених воєвод (військових фахівців – професіоналів, здатних керувати військами). Ні про яке єдиному управлінні не було й мови. Новгородське віче, при всіх позитивних аспектах, не сприяло зміцненню державних структур.

Ще одним важливим козирем ливонцев було наявність агентів впливу. У самому Новгороді існували прихильники максимального зближення з католиками, але значно більше їх було у псковичей.

Роль Пскова

Псковська республіка несла найбільші втрати від слов’яно-німецького конфлікту. Перебуваючи на самому рубежі протистояння, псковичи потрапляли першими під удар. Невелика територія з обмеженими ресурсами все більше обтяжувалася подібним положенням. Як влада, так і населення, особливо сільське, було мати місце.

Початок війни

У серпні 1240 року частини хрестоносці активізувалися, захопивши місто Ізборськ. Нечисленні загони псковичей, намагалися його відбити, були розсіяні, а сам Псков обложений.

Після переговорів ворота відкрили німці залишили в місті своїх представників. Очевидно, були укладені такі договори, за якими псковские землі переходили під ворожу зону впливу.

В офіційній вітчизняної історії поведінка Пскова характеризується як ганебне й зрадницьке. Однак слід враховувати, що це було суверенна держава, яка мала право укладати будь-які союзи з будь-якою стороною. В політичному відношенні Псков був настільки ж незалежний, як Новгород або будь-руське князівство. Псковичи мали право вибирати, з ким укладати союзи.

Увага! Новгород не надав допомогу своєму союзнику.

Новгородці також виявилися нездатні до протидії ворогові на узбережжі. Недалеко від моря ливонцы побудували дерев’яну фортецю (Копор’є) і обклали даниною місцеві племена. Цей хід залишився без відповіді.

Олександр Невський прийшов на допомогу

«Приде Александръ князь въ Новъгородъ, і заради биша Новогородци», – говорить літопис. Розуміючи, що подальший розвиток подій може призвести до сумного результату, влада Новгорода попросили про допомогу. Великий князь Володимирський надіслав їм загін кавалерії. Однак лише Олександр Ярославич, з ким нещодавно конфліктували новгородці, міг впоратися з німцями.

Молодий воєначальник, нещодавно випробував меч на шведів, діяв швидко. У 1241 році його дружина, посилена військом з карелів, іжорців і самих новгородців підійшла до Копорью. Фортецю було здобуто і зруйновано. Частина полонених німців Олександр відпустив. А водь (невеликий прибалтійський народець) і чудь (естонці), переможець перевішав, як зрадників. Безпосередня загроза Новгороду була усунена. Треба було вибрати місце наступного удару.

Звільнення Пскова

Місто було добре укріплене. Штурмувати укріплену фортецию князь не став, навіть отримавши підкріплення з Суздаля. Крім того, ворожий гарнізон був невеликим. Ливонцы понадіялися на своїх псковських ставлеників.

Після короткої сутички німецьке військо блокували, воїни склали зброю. Німців Олександр залишив для подальшого викупу, а російських зрадників і естонців звелів повісити. Далі шлях йшов на Ізборськ, який також був звільнений.

За короткий час територія була очищена від непрошених гостей. Перед князівською дружиною перебувала чужа земля. Висунувши вперед авангард, для розвідки і грабежу, Олександр вступив у межі Лівонії. Незабаром передовий загін натрапив на кінноту ворога, відступивши після швидкоплинного бою. Противники дізналися розташування один одного і стали готується до битви.

Велика битва

Обидві сторони робили ставку на важку кавалерію. В описуваний час ефективність військ (коротко) оцінювалась наступним чином:

 1. Регулярна важка кіннота. Ударна сила майже будь-якої європейської армії.
 2. Феодальне ополчення. Лицарі несли службу певне число днів. На відміну від регулярної кавалерії, мали низьку дисципліну і не вміли воювати в кінному строю.
 3. Регулярна піхота. Майже була відсутня. Виняток становили лучники.
 4. Піше ополчення. У європейців майже відсутнє, а в державах середньовічної Русі вимушено використовувалася досить широко. Його бойова ефективність була дуже низькою. Сотня лицарів могла розбити багатотисячне військо іррегулярні піхоти.

Орден і Олександр Невський мали під рукою закутих у лати вершників з залізною дисципліною і багаторічної вишколом. Саме вони схопилися 5 квітня 1242 року на березі Чудського озера. Ця дата стала знаковою для російської історії.

Хід бойових дій

Лицарська кіннота розтрощила центр новгородської раті, яка складалася з піхотинців. Однак незручний рельєф змусив хрестоносців уповільнити хід. Вони загрузли в статичною рубці, все більше розтягуючи фронт. Дерптское піше ополчення, яке могло б врівноважити сили, на допомогу не прийшов.

Не маючи простору для маневру, кіннота втратила «хід» і виявилася затиснутою на невеликому, незручному для бою просторі. Тоді завдала удару дружина князя Олександра. Місцем її дислокації, за легендою, був острівець Вороний камінь. Це переломило хід битви.

Кіннота Ордена алотступила. Російська кіннота переслідувала ворога кілька кілометрів, а потім, зібравши полонених, повернулася до прапора князя Олександра Ярославича. Битву Невський виграв. Перемога була повною і отримала гучне найменування — Льодове побоїще.

Дані про точне місце битви, кількості учасників, втрати різняться. Схема Льодового побоїща приблизна. Існують різні версії події. У тому числі такі, які заперечують сам факт битви.

Значення

Перемога над лицарями помітно знизила тиск на рубежі руських земель. Новгород відстояв вихід до моря і продовжив вигідну торгівлю з Європою. Важливим морально-політичним аспектом перемоги став зрив планів Римської церкви по проникненню католицизму на Схід. Встановилась межа між західною і російською цивілізаціями. З невеликими змінами вона існує досі.

Таємниці і загадки битви на Чудському озері

Олександр Невський, льодове побоїще

Висновок

Потрібно відзначити ще одне важливе значення битви. Після довгої низки поразок, монгольської навали і національного приниження, була здобута гучна перемога. Значення Льодового побоїща в тому, що крім військового успіху був досягнутий значний психологічний ефект. Відтепер Русь зрозуміла, що здатна розбити самого сильного ворога.