Громадянська війна в Росії в період 1917 1922 років: коротко про причини конфлікту, початку і головних етапах протистояння червоних з білими

Громадянська війна – один з самих кровопролитних конфліктів в історії російського народу. Протягом довгих десятиліть Російська імперія потребувала реформ. Вловивши момент, більшовики захопили владу в країні, убивши царя. Прихильники монархії не планували поступатися вплив і створили Біле рух, яке повинно було повернути колишній державний лад. Бойові дії на території імперії змінили подальший розвиток країни – вона перетворилася в соціалістичну державу під владою комуністичної партії.

Громадянська війна в Росії (Російської Республіки) в 1917-1922 рр.

Якщо говорити коротко, Громадянська війна – це поворотний подія, яка назавжди змінила долю російського народу: її підсумком стала перемога над царизмом і захоплення влади більшовиками.

Громадянська війна в Росії (Російської Республіці) відбувалася в період з 1917 по 1922 рік між двома протиборчими сторонами: прихильниками монархії і її противниками – більшовиками.

Особливості Громадянської війни полягали в тому, що в ній брали участь і багато зарубіжні країни, включаючи Францію, Німеччину та Великобританію.

Важливо! Учасники бойових дій – білі і червоні — у ході Громадянської війни зруйнували країну, поставивши її на поріг політичного, економічного і культурного кризи.

Громадянська війна в Росії (Російської Республіці) – одна з найбільш кровопролитних в XX столітті, в ході якої загинуло більше 20 млн військових і мирних жителів.


Роздробленість Російської Імперії в період Громадянської війни. Вересень 1918 року.

Причини Громадянської війни

Історики досі не сходяться в єдиній думці з приводу причин Громадянської війни, що проходила з 1917 по 1922 рік. Безумовно, всі дотримуються думки, що головна причина полягає в політичних, етнічних і соціальних суперечностях, які так і не були вирішені в ході масових акцій протесту петроградських робітників і військових в лютому 1917 року.

За підсумком Жовтневої революції більшовики прийшли до влади і провели ряд реформ, які прийнято вважати основними передумовами розколу країни. На даний момент історики сходяться на думці, що ключовими були такі причини:

 • ліквідація Установчих зборів;
 • вихід із Першої світової шляхом підписання принизливого для російського народу Брестського миру;
 • тиск на селянство;
 • націоналізація всіх промислових підприємств і ліквідація приватної власності, що викликало хвилю невдоволення у людей, які позбулися своєї нерухомості.

Передумови Громадянської війни в Росії (Російської Республіці) (1917-1922 рр.):

 • формування Червоного і Білого руху;
 • створення Червоної Армії;
 • локальні сутички між монархістами і більшовиками в 1917 році;
 • розстріл царської сім’ї.

Етапи Громадянської війни

Увага! Більшість істориків вважають, що початок Громадянської війни слід датувати 1917 роком. Інші ж заперечують цей факт, так як масштабні бойові дії почали відбуватися тільки в 1918 році.

В таблиці виділені загальновизнані етапи Громадянської війни 1917-1922 років:

Періоди війни Опис

I етап (кінець 1917 – листопад 1918 року)

У даний період формуються антибільшовицькі вогнища – Біле рух.

Німеччина перекидає війська на східний кордон Росії, де починаються невеликі сутички з більшовиками.

У травні 1918 року відбувається повстання Чехословацького корпусу, проти якого виступає головнокомандувач Червоної Армії – генерал Вацетис. В ході бойових дій восени 1918 року Чехословацький корпус зазнає поразки і відступає за Урал.

II етап (кінець листопада 1918 – зима 1920 року)

Після поразки Чехословацького корпусу коаліція країн Антанти починає бойові дії проти більшовиків, підтримуючи Біле рух.

У листопаді 1918 року білогвардійський адмірал Колчак починає наступ на Сході країни. Генерали Червоної армії зазнають поразки і в грудні того ж року здають ключове місто Перм. Силами Червоної Армії в кінці 1918 року наступ білих було зупинено.

Навесні знову починаються бойові дії – Колчак проводить наступ у бік Волги, але червоні через два місяці зупиняють його.

В травні 1919 року генерал Юденич веде наступ на Петроград, однак силам Червоної Армії в черговий раз вдається зупинити його і витіснити білих з країни.

В цей же час один з вождів Білого руху, генерал Денікін, захоплює територію України і готується до наступу на столицю. У Громадянській війні починають приймати участь сили Нестора Махна. У відповідь на це більшовики відкривають новий фронт під командуванням Єгорова.

На початку 1920 року сили Денікіна зазнають поразки, що змушує іноземних монархів вивести війська з Російської Республіки.

У 1920 році відбувається корінний перелом у Громадянській війні.

III етап (травень – листопад 1920 року)

У травні 1920 року Польща оголошує війну більшовикам і наступає на Москву. Червоної Армії в ході кровопролитних боїв вдається зупинити наступ і розпочати контратаку. «Диво на Віслі» дозволяє полякам підписати мирний договір на вигідних умовах в 1921 році.

Навесні 1920 року генерал Врангель починає наступ на територію Східної України, але вже восени він терпить поразку, і білі втрачають Крим.

Генерали Червоної Армії перемагають на Західному фронті в Громадянській війні – залишається знищити угруповання білогвардійців на території Сибіру.

IV етап (кінець 1920 – 1922 роки)

Навесні 1921 року Червона Армія починає наступати на Схід, захоплюючи Азербайджан, Вірменію та Грузію.

Білі продовжують терпіти одну поразку за іншою. У підсумку головнокомандувача Білим рухом адмірала Колчака зраджують і видають більшовикам. Через кілька тижнів Громадянська війна закінчується перемогою Червоної Армії.

Громадянська війна в Росії (Російської Республіці) 1917-1922: коротко

У період з грудня 1918 по літо 1919 року червоні і білі сходяться в кровопролитних боях, проте перевага поки не отримує ні одна із сторін.

У червні 1919 року червоні перехоплюють перевагу, завдаючи білим одну поразку за іншим. Більшовики проводять реформи, які припадають до душі селянам, а тому Червона Армія отримує ще більше новобранців.

В цей період відбувається інтервенція з боку країн Західної Європи. Однак ні однієї з іноземних армій не вдається здобути перемогу. До 1920 році величезна частина армії Білого руху була розбита, а всі їхні союзники покинули Республіку.

У наступні два роки червоні наступають на схід країни, знищуючи одну угрупування ворога за інший. Все закінчується, коли адмірала і верховного головнокомандувача Білого руху Колчака беруть в полон та страчують.


Підсумки громадянської війни були катастрофічними для народу

Підсумки Громадянської війни 1917-1922: коротко

I-IV періоди війни призвели до повної розрухи держави. Підсумки Громадянської війни для народу були катастрофічними: практично всі підприємства лежали в руїнах, загинули мільйони людей.

У Громадянській війні вмирали не тільки від куль і багнетів – вирували сильні епідемії. За підрахунками зарубіжних істориків, з урахуванням скорочення народжуваності в майбутньому російський народ втратив близько 26 млн людей.

Зруйновані заводи і шахти призвели до зупинки промислової діяльності в країні. Робочий клас став голодувати і залишав міста в пошуках їжі, як правило, вирушаючи в село. Рівень промислового виробництва впав приблизно в 5 разів порівняно з довоєнним. Обсяги виробництва зернових та інших сільськогосподарських культур також впали на 45-50 %.

З іншого боку, війна була націлена проти інтелігенції, яка володіла нерухомістю й іншим майном. В результаті близько 80 % представників класу інтелігенції були знищені, мала частина прийняла бік червоних, а інші втекли за кордон.

Окремо слід виділити як підсумки Громадянської війни втрату державою таких територій:

 • Польщі;
 • Латвії;
 • Естонії;
 • частково України;
 • Білорусії;
 • Вірменії;
 • Бессарабії.

Особливості Громадянської війни в Росії

Як вже говорилося, головною особливістю Громадянської війни є інтервенція зарубіжних країн. Основна причина, з якої Великобританія, Франція та інші втручалися в справи Росії, – це страх перед світовою соціалістичною революцією.

Крім того, можна відзначити наступні особливості:

 • під час бойових дії розгорталося протистояння між різними партіями, які по-різному бачили майбутнє країни;
 • бої проходили між різними верствами суспільства;
 • національно-визвольний характер війни;
 • анархістське рух проти червоних і білих;
 • селянська війна проти обох режимів.


Тачанка з 1917 по 1922 рік використовувалася в якості способу пересування в Росії.

Учасники Громадянської війни (1917-1922)

Таблица ділянок бойових дій:

Червоне рух Біле рух
РРФСР Російське держава під проводом Колчака
Туреччина Україна
Махновці (до 1919 року) Монголія
Сербсько-Угорська республіка Персія
Словацька республіка Країни Антанти
Угорська республіка Німеччина
Персидська республіка Фінляндія

Генерали Червоної і Білої Армії у Громадянській війні:

Червоні Білі
Ворошилов К. Колчак А.
Фрунзе М. Корнілов Л.
Блохер Ст. Денікін А.
Чапаєв Ст. Юденич Н.
Будьонний С. Алексєєв М.
Пархоменко А. Краснов П.
Котовський Р. Романовський В.

Громадянська війна в кінці 1918-1920 роках

Громадянська війна в Росії

Висновок

Громадянська війна відбувалася в період з 1917 по 1922 роки. Бойові дії викликали протистояння між більшовиками і прихильниками монархії.

Підсумки Громадянської війни:

 • перемога Червоної Армії і більшовиків;
 • крах монархії;
 • економічна розруха;
 • знищення класу інтелігенції;
 • створення СРСР;
 • погіршення відносин з країнами Західної Європи;
 • політична нестабільність;
 • селянські повстання.