Північна війна в період 1700-1721: коротко про причини, передумови, початок та основних учасників військових подій

Людство не знало ні дня мирного життя, кожний куточок планети палахкотів всепоглинаючим полум’ям війни. З часом амбіції деяких монархів зменшилися, і геополітична ситуація стабілізувалася. Але «перепочинок» тривала недовго. Сьогодні ми поговоримо про славні сторінки російської історії, одну з яких представляє північна війна 1700-1721.

Політична ситуація на початок бойових дій

Росія

Амбіції Петра I сягали далеко за територіальні межі тогочасного світу. Продовжуючи відставати в технологічному розвитку, монарх шукав способи зміцнити вплив країни на міжнародній арені, розширити свою сферу впливу в Прибалтиці.

Створення потужного флоту в Балтійському морі було пріоритетним завданням. На початок північної війни торговими воротами в Європу був Архангельськ, складності ж навігації в Білому морі змушували шукати альтернативи.

Данія

Нестабільне становище датського королівства на початку 18 століття обумовлено давніми ураженнями своїм північним сусідам. Втрата територій в Ютландії і Зеландії не давала спокою королю Фредеріку IV.

Велася негласна боротьба зі Швецією за прихильність герцогства Шлезвіг-Гольштейн.

Королівство Польське

Август II намагався зміцнити свою владу і вплив за рахунок завоювання Лівонії з центром у Кенісберзі. Були зроблені кроки по створенню коаліції держав, які мали претензії до шведського престолу.

Причини відкритого протистояння

Серед багатьох передумов, коротко можна сказати, що північна війна 1700-1721 почалася через:

 1. Бажання ряду держав оскаржити гегемонію Швеції в Прибалтиці. У ті роки північне держава мала найпотужнішу армію, розвинену економіку.
 2. Територіальна претензії учасників Північної Коаліції.
 3. Сприятлива ситуація для ведення наступальної війни (хиткість становище шведського короля).
 4. Причини північної війни криються в чисельній перевазі інфантерії, гармат і кінноти, флоту.
 5. Образа Петра I під час його візиту до Риги. Шведські власті прийняли його холодно, в якомусь роді нечемно.
 6. Підписання мирного договору з Османською імперією підштовхнуло до продовження війни на іншому фронті.

По суті, конфлікт в Північній Європі назрівав довгий час, щоб у роки північної війни вирішити всі розбіжності.

Важливо! Бойові дії почалися 12 лютого 1700 року через агресії саксонської армії. З перемінним успіхом і активністю, бої тривали до 30 серпня 1721. Цей день ознаменувався підписанням Стокгольмського, Фредериксборгского і Ништадтського мирного договору.

Всі учасники північної війни мали власні інтереси, тому конфлікт був неминучий.

Початок Північної війни

Для повноти картини подамо початок кампанії в поетапному вигляді:

 1. Ще до офіційного оголошення війни, саксонські війська обложили другий за величину портове місто Балтики – Ригу.
 2. Фредерік IV, на чолі армії, почав облогу Фридрихштадта в Шлезвіг.
 3. Після підписання Константинопольського договору, Петро I виступив у похід на Нарву (24 серпня 1700 року). Разом з тим, були заарештовані шведські товари в Москві, а посла Швеції затримали.
 4. Вдалі дії ризького генерал-губернатора Е. Дальберга не допустили захоплення міста. Польська підмога артилерією не вплинула на основні битви північної війни.
 5. Копенгагенська операція шведського короля змогла швидко вивести з війни Данію, що дозволило забезпечити тили. Частина інфантерії переможців була перекинута по морю в Пернов.
 6. Відступили учасники північної війни дали шанс Карлу XII виступити на допомогу обложеної твердині. Дізнавшись про швидке наближення ворога, російський цар був змушений залишити ставку.
 7. 19 листопада російської армії під командуванням герцога де Круа нанесена важка поразка під Нарвою. Героїзм і стійкість Преображенського і Семенівського полків допомогли зберегти частину солдатів.
 8. Російські втрати, за короткий проміжок часу, становили 8-12 тисяч убитих, 10 генералів і понад 50 офіцерів потрапили в полон, захоплено 180 одиниць артилерії.

Після низки гучних перемог, у Європі заговорили про військовому генії молодого шведського короля, його порівнювали з Олександром Македонським. Однак підсумки північної війни створюють протилежне враження.


Карта бойових дій — битви при Полтаві.

Хід північної війни

Подальші дії Північної Коаліції можна поділити на окремі кампанії.

Російська кампанія

Хід північної війни для Росії складався невдало: була втрачена армія, бойовий дух солдатів знизився – країна готувалася до «шведського навалі». Цар прийняв рішення про модернізацію війська, було налагоджене виробництво гармат нового зразка.

Шведське командування вважало необачним виступати в похід на Москву, вважаючи російські війська недієздатними. Увага Карла XII була прикута до Саксонії та Польщі, що дозволило відновити сили після розгрому під Нарвою.

У 1701-1704 роках успішні дії в Інгерманландії забезпечили контроль над гирлом річки Нева, що дозволило закласти Санкт-Петербург. Літній похід 1704 року запам’ятався захопленням Лівонії, взяттям фортець Дерпт і Нарва. Могутність і оснащеність армії зросли в рази.

Польська кампанія

Річ Посполита прийняла всю силу удару на себе. Основні події північної війни беруть свій початок з окупації Курляндії (1701), облоги й захоплення Варшави (1702), повного розгрому саксонської армії (1703), позбавлення влади Августа II 14 січня 1704 року.

Спроба визволення столиці Польщі не увінчалася успіхом, переможені російсько-польські війська відступили до Києва.

Спустошивши Поліссі, Карл XII реалізував другий етап північної війни. А 13 вересня 1706 року польський король таємно домовився про капітуляцію.

Договір передбачав среченіе престолу на користь Станіслава Лещинського.

Швеція завдає удару

Російський похід 1708-1709

Після розгрому Саксонії, шведська армія рушила в бік Росії. Значно зміцнивши солдатів, Карл ХІІ сподівався виграти основні битви північної війни. Після великої перемоги при Головчині, головні сили шведів зайняли Могильов, сподіваючись поповнити запаси провіанту і фуражу.

Подальші дії російської армії можна вважати ідеальними прикладами маневреної війни. Вона не передбачала генерального бою, але диктувала тактику «випаленої землі».

Захоплення Стародуба на якийсь час вирішив продовольчу проблему, проте звісток про обозі Левенгаупта все не було. Ставка ворога планувала обійти розорені землі Смоленська і стати на постій на території Гетьманщини Івана Мазепи.

Перемога у села Лісової ознаменувалася розгромом корпусу Левенгаупта і поспішної перегрупуванням шведських військ. 25 жовтня 1708 року стало відомо про зраду Мазепи, який обіцяв 50-тисячне військо. Причини північної війни при цьому, гетьмана абсолютно не хвилювали.

Численні сутички та люті морози не гірше картечі викошували лав ворожої армії.

Навесні 1709 року Карл XII відчував недолік гарматних ядер, картечі, продовольчих припасів. Головні сили шведської армії зважилися на захоплення Полтавської фортеці, де відбулася генеральна битва. Тут розгорнулися основні події північної війни.

Гнати ворога

Подальші бойові дії відбувалися на території ворога:

 • 1710 – завоювання російськими військами Прибалтики, були взяті Рига, Ревель, Пернов. Одночасно закінчилася облога Виборга.
 • 1711 – прутський похід став провальним. Османська імперія спровокувала Петра I на війну, яка закінчилася втратою Азовської акваторії, Запоріжжя.
 • 1712-1715 – померанская кампанія, де датсько-російсько-саксонським військам вдалося розділити землі між Пруссією і Гольштинией (саксонський протекторат).
 • 1713-1714 – бойові зіткнення в Фінляндії при активній участі флоту. Була зайнята столиця Або, Брег, успішним було Гангутское бій.
 • 1716 рік ознаменувався загибеллю Карла XII при штурмі норвезької фортеці Фредриксхальд.

Важливо! Подальший хід північної війни плавно перейшов у дипломатичні баталії. Після висадки російського десанту поблизу Стокгольма почалися переговори. 8 травня 1712 року між Росією і Швецією було укладено Ништадский мирний договір.

Карта бойових дій у Північній війні 1700-1721 рр.

Найбільш значущі битви

Розгром при Нарві – перше велике поразка російської армії, яким ознаменована північна війна 1700-1721. Зберегли боєздатність тільки гвардійці Семенівського та Преображенського полків.

Битва при Лісовий – стала прологом побоїща полтавського. Несподіваний наскок був згубним для 10 тисяч шведських солдатів.

Полтавське бій – результат генеральної битви двох монархів став переломним. Втечу Карла XII на територію Османської імперії відкрило нове значення північної війни.

Гангутская баталія – тільки що створений балтійський флот Росії здобув першу гучну перемогу над шведами.

Грегамский бій – черговий тріумф російських моряків біля берегів острова Грегам. Останнє велике зіткнення з ворогом.

Карта Європи після Північної війни

Підсумки північної війни для Росії мали позитивні і негативні сторони.

Переваги:

 1. Балтійське море потрапило під російську сферу впливу.
 2. Задоволені територіальні апетити в Курляндії, Карелії, Ингрии. Проте мирний договір передбачав їх викуп (2 млн. талерів), а не привласнення.
 3. Швеція втратила колишню могутність у Європі, так і не піднісшись згодом.

Недоліки:

 1. Скарбниця Російської імперії спорожніла, багато в чому з-за сумнівною «покупки» шведських провінцій.
 2. Демографічна катастрофа внаслідок людських втрат, розруха інфраструктури країни.

Початок Північної війни 1700-1721 рр.

Війна Швеції з Росією після битви під Нарвою

Підсумки північної війни

Значення північної війни складно переоцінити, адже геополітична ситуація в Європі кардинально змінилася. Петра I нарекли імператором, країна отримала стратегічну перевагу в Прибалтиці.

У результаті північної війни Росія заклала основи для майбутнього могутності і процвітання. Технологічний дефіцит придбав менш загрозливий вигляд завдяки двадцятирічної війни.