Співчуття і доброта – це синоніми?

Співчуття тісно пов’язане з добротою, але, як мені здається, ці поняття абсолютно різні, тобто вони не позначають абсолютно однакові явища.

Можна допустити, що співчуваючий людина може бути недобрим, а байдужий може мати в своїй душі зачатки доброти. У житті трапляється всяке, і все залежить від конкретної ситуації. Ніколи не можна бути впевненим в таких філософських питаннях. Якщо подивитися з ідеальної точки зору, тоді ці поняття синонімічні. А що ж говорять нам про цьому проблемному питанні герої літературних творів?

Не вважає ці поняття синонімами Лев Толстой у романі «Війна і мир». Князь Андрій Болконський показаний байдужим і жорстоким до своїх дітей, однак робить він це все завдяки любові й бажанням своїм дітям добра. Марія не хоче засмутити старого батька, тому сліпо йому підпорядковується. Тут є чітка грань між добротою і співчуттям.

Уважну, добру і чуйну зображує героїню В. Р. Распутін у творі «Уроки французького». Лідія Михайлівна, головна героїня, відчуває співчуття і доброту до свого учня, у якого життєві негаразди. Хоча жінка ризикувала своїм гаряче улюбленим місцем роботи, коли грала з хлопчиськом на гроші, щоб допомогти йому вибратися з голоду, вона врятувала цієї дитини. Найголовніше і найважливіше тут – це те, що вона не залишилася байдужою. У цьому творі доброта і співчуття виступають як невід’ємні частини один одного.

А. В. Купрін описав схоже професійне співчуття в оповіданні «Чудесний доктор». Доктор прийшов в будинок до Мерцаловим, відгукнувся на розповідь абсолютно незнайомої людини тільки завдяки своїй чуйності та співчуття. Він призначив маленькій дівчинці не тільки лікування, але і дав гроші на ліки, їжу та дрова. Благородний доктор навіть не назвав свого імені. Тільки через деякий час з’ясувалося, що це був знаменитий хірург Пирогов.

Борг – це найголовніше в житті вчительки і лікаря. Їх чуйність, співчуття і доброта допомагають рятувати життя і стають прикладом для величезної кількості людей.

Все-таки немає певної відповіді: синоніми чи «доброта» і «співчуття». На мою думку, це досить різні поняття, які мають одну загальну межу – гуманність. Тільки людина, що любить по-справжньому інших людей, здатний виявляти обидві ці риси і творити благородні вчинки.