Аналіз вірша Єсеніна «Выткался на озері червоний світло зорі…»

Вірш «Выткался на озері червоний колір зорі…» – зразок ранньої лірики А. С. Єсеніна. Воно було написано в 1910 р. Дослідники вважають, що до створення твори молодого поета підштовхнуло світле почуття до Сардановской Ганни Олексіївни, яка приїжджала в його село влітку. Приблизна дата знайомства молодих людей – 1907 і 1908 р. Ганна Олексіївна померла в 1921 р., але її образ зберігся в пам’яті і серці Єсеніна до кінця життя. Творчість поета різноманітно по настроям: є вірші песимістичні і повні оптимізму, життєвої енергії. Анализированное твір належить до другої групи.

Тема вірша – радість від любові, що переповнює серце; зустріч коханих на зорі. Автор показує, що коли душа сміється від любові, її не здатні засмутити зовнішні події.

Вірш умовно ділиться на дві частини – пейзаж і розповідь про побачення з дівчиною. Обидві частини об’єднує ліричний герой. Спочатку він спостерігає, як на землю спускається вечір і тче «на озері червоний світло зорі». Молодий чоловік зауважує плач птахів, але він не може затьмарити його душу. У картинах природи відображені традиційні образи російського пейзажу: бор, копи і стоги сіна, озеро. У наступних строфах герой розкриває секрет свого настрою: він передчуває зустріч з коханою.

Портрета дівчини у вірші немає, автор не згадує навіть про деталі. Всі його увага сконцентрована на зустрічі, поцілунки і пестощі. Єсенін натякає, що кохані переходять межу юнацької невинної любові, при цьому дівчина свідомо йде на серйозний крок: «ти сама під ласками скинеш шовк фати». Такий розвиток подій суперечить традиційним засадам моралі, згідно з якими дівчина повинна зберігати невинність до весілля.

В останньому куплеті поет повертається опису природи, говорячи про плачі глухарів. Він говорить про веселій тузі, під якою розуміє почуття, які охоплюють закоханих навіть у короткій розлуці.

Твір А. С. Єсеніна «Выткался на озері червоний колір зорі…» рясніє художніми засобами, які служать для передачі внутрішнього стану героїв і донесення ідеї. У вірші вживаються метафори («выткался на озері червоний колір зорі», «плачуть глухарі», «на душі світло», «кільце доріг», «хмільний від радості»), епітети («копи свіжі», «червона зоря»), порівняння («изомну, як колір»). В останньому куплеті головна думка підкреслюється оксюмороном «туга весела». Важливу роль також грає контраст: зображення плачу природи і радості ліричного героя.

Вірш складається з шести двовіршів. Короткі строфи допомагають передати радісні пориви серця ліричного героя, його схвильованість. Віршований розмір шестистопного ямб з пиррихием. Інтонація вірша розмірене, спокійне, що контрастує зі змістом вірша і переживаннями ліричного героя.

Вірш А. С. Єсеніна «Выткался на озері червоний колір зорі…» цілком «зрілий» за змістом та ідеєю, незважаючи на те, що написаний поетом у 15-річному віці.