Образ чаклунки в казці Жуковського «Спляча царівна»

Чаклунка – другорядний персонаж казки Ст. Жуковського «Спляча царівна». Це одна з 12 фей. Вона не потрапила на бенкет в честь новонародженої царівни з-за того, що пропало одне із золотих страв. Але царівну вона все ж таки прийшла і не з порожніми руками, а з «даром» – прокляттям на смерть. Цар, мабуть, не уявляв, на що була здатна ця стара, так як легковажно погодився не посилати до неї з запрошенням.

Цікаво, що коли про фей згадується в перший раз, зла чаклунка зараховується до дванадцяти молодим чародейкам. Автор як би робить помилку, але тут же виправляє себе і подає справжній портрет дванадцятої «феї». Жуковський В. стисло описує чаклунку: «хромоногая стара, зла». Трьох епітетів достатньо, щоб уявити цю героїню. Такий опис наштовхує на думку про Бабу-Язі, персонажі, характерному для слов’янського фольклору.

Імені старої чаклунки Ст. Жуковський не згадує. У тексті вона названа чародійкою, старою, старушонкой, відьмою. Цей ряд синонімів вказує не тільки на кепський характер героїні, її страшні вчинки, але і на ставлення до неї автора.

Далі виявляється, що це стара буркотлива, якій краще не переходити дорогу. Автор міг би і не говорити прямо про те, що зла чарівниця. Інакше її назвати не можна, адже добра жінка ніколи б не прирікала дівчину в розквіті сил на смерть. Стара не дарма вибирає для погибелі саме юний вік, вона знає, що так глибше ранить батьків. «В гостях» у царській родині чаклунка-стара пробула недовго, промовивши закляття, вона одразу ж зникла з очей. Злі чари старенької виявилися слабкішими доброти останньої феї.

Вдруге зі злою чарівницею ми зустрічаємося через п’ятнадцять років. Знаючи, що цар Матвій знайде спосіб, як захистити свою дочку, чаклунка вирішила вбити царівну самостійно. Вона дочекалася момент, коли дівчина залишилася без захисту батьків і заявилася до палацу. Стара, знала, що молоденька дівчина цікава, тому села з веретеном і зробила вигляд, що пряде. Стара без слів подала царівну веретено і не прогадала: та без побоювання взяла його. З пісні прялі-чаклунки можна зробити висновок, що вона з нетерпінням чекала моменту, коли зможе помститися царя і цариці. Їх дочка вона називає «жданной гостею».

Після цього епізоду з ворожкою ми більше не зустрічаємося. Не відомо і те, помітила вона, що чари подіяли не так, як було задумано. В російських народних казках злі герої, як правило, отримують по заслугах. Наприклад, та ж Баба-Яга виявляється у палаючій печі. Найчастіше зі злими персонажами борються молоді витязі. У казці Ст. Жуковського такого немає, тому читач не знає, як далі складається життя чаклунки. Мабуть, автор вважає, що для розв’язки основної сюжетної лінії, це не має значення.

В образі чаклунки Ст. Жуковський зумів переплести риси характерні для фольклору різних народів і індивідуально-авторське бачення цього персонажа. Тому він виділяється з ряду схожих образів.