Пєр у полоні (аналіз епізоду з роману Толстого «Війна і мир»)

П’єр Безухов – персонаж, за долею якого читач спостерігає з початку і до кінця роману «Війна і мир». Його можна впевнено зарахувати до улюблених толстовським героям. Лев Миколайович з симпатією описує не дуже красивого незаконнонародженого сина вельможі. Пізніше виявляється, що симпатизує письменник н зовнішності, а душі героя.

П’єр Безухов переживає безліч ударів долі, він протистоїть не тільки придворних інтриг, але і самому собі. У його житті кілька переломних моментів. Один з них – перебування в полоні. Війна 1812 року залишила відбиток на життя кожного росіянина. П’єр брав участь у бою під Бородином. Служба в армії, участь у боях допомогли П’єру звільнитися від страху смерті. Під час військових дій герой потрапляє в полон.

Ув’язнення тіла виявилося сходинкою до свободи душевної. У полоні П’єр Безухов знайомиться з Платоном Каратаевым, мужиком з села. Платон вражає молодого героя круглим тілом, приємним голосом і життєвою мудрістю. Саме Каратаєв вчить П’єра ставитися до життя як до даності. Він стверджує, що все відбувається так, як повинно бути, потрібно просто змиритися з тим, що відбувається, і якщо буде Божа воля, все налагодиться.

П’єр потрапляє в полон в той час, коли переживає руїну своєї душі. Він зневірився в любові, щирості оточуючих. Він відчуває, що повинен щось змінити у своєму житті і всередині себе. Платон Каратаєв допомагає переоцінити ситуацію. Після розмов з ним П’єр відчуває спокій і душевну гармонію. П’єр, нарешті, розуміє, що не завжди потрібно жити розумом, часом слід прислухатися до своїх почуттів. Якщо раніше П’єр шукав сенс в любові до Наташі, героїзм, тепер він зрозумів, що насильно щастя не знайдеш, його просто треба вміти бачити в навколишньому світі.

Звільнившись з полону, П’єр Безухов деякий час слід філософії Каратаєва. Але довго плисти протягом життя без внутрішніх пошуків у героя не виходить. Його натура не дає герою жити пасивно, без пошуку себе. Тим не менше, тепер герой не так надриває свою душу, ставлячись до життєвих проблем з Каратаевской простотою.

Каратаєв залишився в пам’яті і душі П’єра як символ російського народу, його мудрості і спокою. Але суспільні проблеми залишаються для Безухова на першому місці. Він є членом масонський ложі. Доводить свою позицію в колах аристократів, які звикли жити тільки для себе. Щоб показати серйозність намірів чоловіка, Лев Миколайович подає спір П’єра з Миколою Ростовим.

Наприкінці роману читач бачить нового П’єра. Це люблячий чоловік і турботливий батько. Але він не йде в тиху гавань сімейного життя. Герой залишається вірним суспільним інтересам. Він виступає проти реакції, злодійства та інших проявів нового порядку в Росії. Можливо, в цій боротьбі допомагає сам російський народ, втілений у спогаді П’єра про Каратаеве. Адже після полону Безухов знає, що бореться за таких людей, як Платон.

Аналізуючи зміни, які відбулися з П’єром в полоні, читач може зрозуміти, як сам Лев Миколайович Толстой відноситься до понять щастя, сенсу життя, призначення людини.