Аналіз вірша Некрасова «Сіячів»

Н. Некрасов співчував селянам, спостерігаючи за їх важким життям. Поет розумів, що допомогти їм можуть тільки люди з прогресивними ідеями, патріоти, які перевернуть суспільний лад і проб’є дорогу до справедливості. У 1876 році Микола Олексійович написав вірш «Сіячів».

Тема вірша – звернення до патріотів, носіїв прогресивних ідей, щоб ті ретельніше засівали ниву народну». Автор показує, що селянство – благородна грунт для знань, але її треба вміти засівати, роблячи це наполегливо, без боязкості в серце. Він стверджує, що такі «сівачі» є, але їм треба бути сміливішими і, нарешті, рушити вперед.

У центрі вірша – ліричний герой і алегоричний образ сіячів. Неважко здогадатися, що ліричний герой є прихильником ідей, які суперечать крепостничеству. Про це говорять його сміливі заклики до дії. Герой звертається до людей, здатним сіяти розум. Він обсипає їх питаннями і збуреннями, намагаючись з’ясувати, чому сходи на ниві такі кволі.

Ліричний герой висловлює з цього приводу кілька припущень: погані насіння, самі сівачі боязкі або слабкі, сіячі не можуть знайти благодатний грунт. Як бачимо, він ні разу не звинувачує селян, розуміючи, що без допомоги вони не виберуться з мереж, якими стільки років опутывало кріпацтво. Далі герой закликає сіячів «з бадьорими особами» і «повними жита кошницами» приступити до справи і почати висівати «розумне, бадьорий, вічне». За це їх чекає нагорода, яка набагато цінніше грошей – щире спасибі від усього російського народу.

Вірш Н. Некрасова «Сівачі» повністю метафорична. Автор представляє народ в образі ниви, яка достойна найкращих насіння. Освічені люди, які виступають за рівність – хлібороби. Під насінням поет має на увазі знання, добро і вічні цінності. Мова ліричного героя пожвавлюється епітетами: «худі насіння», «сходи кволі», сівачі «умілі» особи «бадьорі», спасибі «сердечне». Порівняння в тексті відсутні.

Змісту вірша Н. Некрасова умовно ділиться на дві частини: визначення причини, чому сходи «кволі», заклик ліричного героя до активних дій. Формально твір являє собою цілісний монолог неподілений на строфи. Така композиція відображає эмоционный загострення автора і ліричного героя. У тексті використовуються два види римування: кільцева і паралельна. Віршовий розмір – чотиристопний дактиль.

Особливість аналізованого вірша – інтонація. Навіть візуальний його малюнок привертає увагу читача оклику і питальними знаками. Синтаксичні конструкції риторичні, адже в них ховаються не тільки питання, але і відповіді на них. Інтонаційний малюнок показує, наскільки сильно натхнення автора, допомагає передати його сіячів. Закінчується вірш трикрапкою, що виражає надію Н. Некрасова на те, що слова ліричного героя обов’язково знайдуть відгук серед вчених мужів.