Що таке доброта?

Слова «добро», «доброта», «добрий» ми чуємо з дитинства. Мене вони мимоволі нагадують рядки з дитячої пісеньки: «Що це таке доброта, і побачити можна, не можна помацати?». На цей , на перший погляд простий, питання відповідають по-різному. В одного це поняття асоціюється з допомогою, в іншого – з вчинками, третій подумає про вміння терпіти образи, не відповідаючи на них злом. Можна знайти універсальний відповідь на поставлене питання? Думаю, в цьому допоможуть спостереження за оточуючими, а також приклади з літератури.

Доброта – прагнення допомагати оточуючим, розташування до оточуючих. Її можна вважати моральною якістю людини. Доброта проявляється в безкорисливі вчинки, скоєних заради інших, з метою принести користь, зробити когось хоч трішки щасливішою. І знову-таки хотілося б звернутися до тієї самої дитячій пісеньці, в якій є цікаве визначення «доброти»: «доброта-це тоді, коли всі один одному друзі і літати всі можуть». Позитивне ставлення до життя теж вважаю проявом доброти, адже зла людина не вміє радіти кожному дню.

Класики російської літератури неодноразово піднімали тему доброти. Доброї можна вважати головну героїню повісті Ст. Закруткина «Матір людська» Марію. Жінка жила у часи війни. Криваві події забрали у неї найдорожчих людей – сина і чоловіка. Марія тяжко переживала трагедію, однак її вогник доброти у серці не згас.

Село, в якому жила жінка, зруйнували німці. Повернувшись туди, вона виявила у своєму підвалі пораненого німця. У героїні спалахнула ненависть, але вона швидко пройшла. Німець крикнув: «Мама» і серце Марії відтануло. Жінка дбала про юнака до його смерті. Ось вона – справжня доброта. Жінка не вимагала нічого натомість, не звертала уваги на расу, стать чи вік. Вона просто допомагала потерпілому.

Героїня змогла вижити в спаленої селі. Вона невпинно працювала, думаючи про те, чи зможе комусь допомогти. Марія працювала на полі, так як їй було шкода праці односельців. Взимку до багатого дому жінки прийшли семеро дітей. Героїня, не роздумуючи, прихистила крихт. Вона навіть не подумала про те, що прогодувати і одягнути всіх хлопців буде складно. Душевної доброти жінки вистачило на те, щоб обігріти всіх. Скоро вона вважала цих дітей своїми. Любила їх так само, як рідного сина.

Цей приклад показує, що справжня доброта нетлінна. Вона подібна іскорки, яка може стати яскравим вогнем, здатним зігріти не однієї людини. Справжня доброта не розрізняє людей за достатку, національністю, віком або іншими ознаками.

Таким чином, доброта – це бажання безкорисливо допомагати іншим, зігрівати їх сердечним теплом, випромінювати внутрішній світ. Доброта здатна зробити щасливими і тих, хто її випромінює, і тих, кому вона адресована.