Що в повісті Трифонова «Обмін» виходить на перший план при прочитанні її в наші дні?

На перший план у повісті Трифонова «Обмін» виходить заміна моральних цінностей та традицій головного героя на розважливість і байдужість до інших.

Віктор Дмитрієв «зрадив свої ідеали. Він не захотів боротися з дружиною за право бути «почутим» і повністю підкорився її «керівництва». Але швидше за все, це зерно «аморальною особистості» знаходилося в ньому завжди, а дружина була лише прикриттям.

Саме з цієї причини, Віктор раптово займає посаду, яку дуже розраховував отримати друг сім’ї Дмитриевых. Він свято вірить», що робить це заради сім’ї та дружини, але насправді, чоловік, обманув товариша, заради особистої вигоди.

У виник із-за зради скандал втрутилася Олена Іванова. Жінка заявила всім, що це виключно її «провина», так як саме вона наполягла на зміну роботи чоловіка. З-за цього мати і сестра Лора дуже засудили саме Віктора, назвавши його «олукьянившимся».

Лук’янови і Дмитриевы були в конфлікті. Різні погляди на життя, цілі та засоби їх досягнення, створювали між сім’ями, цілу прірву непорозуміння. Віктор же був як на розрив. Він не міг до кінця прийняти, чиєю або сторони, адже складно вибирати між рідною мамою і матір’ю своєї дитини.

Але чоловік був далеко не зразковим сім’янином. Автор зауважує, що поки дружина з дочкою були у відпустці і виїхали з міста, Віктор завів роман зі своєю колегою Тетяною. Дівчина закохалася у Віктора, і згодом із-за своїх почуттів, змушена була розлучитися зі своїм чоловіком. Вона не думала, що Віктор на відміну від неї, зможе далі обманювати свою дружину.

Але чоловік і не збирався брехати. Він просто кинув Тетяну по приїзду Олени з дочкою та з чистою совістю «повернувся» в сім’ю. Бідна жінка так і залишилася жити з надією, що вони коли-небудь знову будуть разом. Вона навіть запропонувала колишньому коханцеві грошей у борг, коли вони йому терміново знадобилися.

Віктор узяв у жінки певну суму. Звичайно, він збирався їй віддати, але така була необхідність «ворушити минуле»? А може він спеціально давав їй надію?!

Так чи інакше, але кошти йому дійсно були дуже потрібні. Мати, нещодавно перенесла важку операцію, потребувала лікування. Та й Лена, тиснула на нього неминучим обміном житлоплощі. Жінка давно все розпланувала, а зараз дізнавшись про смертельний діагноз Ксенії Федорівни – вирішила діяти.

Дане дію було блюзнірством по відношенню Дмитрієвої, і син це прекрасно розумів. Він навіть намагався заперечувати проти «напору» подружжя, але здався після невдалої спроби «протестувати». Аргументи дружини були вагомішими всіх його доводів і засуджень.

Незабаром, ще недавно ворогуючі сторони «возз’єдналися», і стали жити в одній двокімнатній квартирі. Кімната Ксенії Федорівни було обміняно на додачу до кімнаті в комуналці Дмитрієва. Олена і тут все продумала. Вона знала, що дні свекрухи полічені і «терпіти» її доведеться не довго. Іванова виявилася права – мама Віктора незабаром померла.

Віктор сильно захворів. До нього потихеньку почало доходити те, що чоловік дійсно змінився, але далеко не в кращу сторону…