Аналіз вірша Фета «На гойдалках»

У творчій спадщині Панаса Фета дуже багато робіт, присвячених любовній ліриці. На його життєвому шляху було кілька жінок, які назавжди залишили слід у пам’яті поета. Особливістю написання ліричних робіт є час їх видання. Вони були створені не юним хлопцем, не зрілим чоловіком, а старим, який проживав останні роки свого життя.

Вірш «На гойдалках» Афанасій Фет написав, будучи сімдесятирічним дідусем, який знову відчув емоції своєї молодості. Фет дуже часто міг повертатися до подій, які сталися в його життя кілька десятиліть тому. Його пам’ять мала унікальну можливість знову відтворювати ту атмосферу, яка панувала між закоханим поетом і його обраницею.

У вірші «На гойдалках» Афанасій Афанасійович описує прекрасну мить, коли він гойдався на хитається дошці, а поруч з ним була чудова дівчина. Звичайно, нею була Марія Лазич.

Однак роман закоханих сердець не міг тривати вічно, адже у Фета не було фінансової можливості взяти в дружини цю чудову красуню. Зрештою, Марія Козьминична загинула на пожежі. І ця подія стала самою глибокою душевною травмою для поета. Адже тепер він розумів, що не в силах нічого змінити, що не в змозі знову зустрітися з рідною душею. Такі сумні спогади нахлинули на автора навіть через сорок років після того, що сталося.

На тлі емоційного пориву, він і створює такий чудовий вірш. По початку, у нього не було назви. Один Афанасія Фета, Яків Полонський запропонував іменувати цю роботу «На гойдалках». Автор віршованих рядків не став перечити.

У вірші читач може відчути основну ідею – це свобода рух, красу польоту, яка дарує людині відчуття радості і безмежного щастя. Також, катання на гойдалках можна порівняти з поривом емоцій, з пристрастю, яка оволодіває душею і серцем. І таке потяг нерідко може призвести до сумних, навіть трагічних наслідків.