Образи козаків у романі Шолохова «Тихий Дон»

Шолохов М. дуже часто привласнював своїм творам соціальну спрямованість. Він намагався зобразити, підняти найбільш актуальні проблеми початку 20 століття. У знаменитому романі «Тихий Дон» автор намагається повідати історію козацтва.

Сюжет розгортається під час першої світової війни і наступної громадянської війни. Козаки селилися на окраїнах руських земель і завжди стояли на сторожі Російської держави.

У романі Шолохова, читач може простежити за окремим відрізком часу з життя козацтва.

Найяскравішим персонажем з табору козаків є Пантелей Прокопович Мелехов. Козаки початку 20 століття повинні були робити самостійний вибір, ставити перед собою цілі, вибирати ідеологічну приналежність.

Приміром, сутність Михайла Кошового досить суперечлива. Він фанатично відданий радянській владі і не сприймає інших політичних напрямків. Він готовий здати свого друга, Григорія Мелехова, підвести його під арешт через те, що він відноситься до протилежного табору.

Особливу увагу в романі звертає на себе образ Григорія Мелехова – це добрий і порядний козак, який, насамперед, відстоював поняття честі і доблесті. Він не так райдужно приймає нову владу. Григорій – співчуваючий і милосердний козак. Таких було мало в ті часи.

Якщо порівняти Мелехова і козака Чубатого, то вони є абсолютно протилежними героями. Чубатий ненавидів людей, він без докорів совісті міг позбавити іншу людину життя, ні трішки про це не шкодуючи. На його думку, всяка худоба, типу телички, набагато корисніше звичайного мужика. Багатьох людей він порівнював з поганками, яких повно розвелося по землі – матінки.

Звичайно ж, Григорій не може прийняти такі погляди на життя і явно намагається їм протистояти.

Незважаючи на різні епізоди і життєві ситуації, героїв роману «Тихий Дон» об’єднує одне – з початком громадянської війни кожний козак повинен був зробити вибір, пристати до одного з воюючих таборів. Шолохов М., використовуючи свій літературний талант, створює надзвичайно суперечливі ситуації, в які потрапляють герої роману. Давні друзі перетворювалися в найлютіших і ненависних ворогів. Між собою борються два табори – «білі» і «червоні». Тільки не всі герої бажають відносити себе до того чи іншого пристановища. Такі козаки, як Григорій Мелехов, обирають свій, окремий шлях і безперервно слідують за ним.