Аналіз вірша Асадова «В лісовому краю»

Едуард Асадов – поет фронтового покоління, поет-філософ, але не менш прекрасні зразки поезій знаходимо в його пейзажної лірики. Для нього природа – жива істота з доброю душею, тому у віршах з’являються казкові образи лісу, дерев, грибів, тварин. Красу природи присвячено твір «В лісовому краю».

Тема вірша – лісовий пейзаж і людське серце, яке увібрало в себе красу навколишнього світу. Автор показує, що ліс має душу, причому «найдобрішу на планеті», тому його мешканці, що нагадують казкових героїв, знаходяться під покровом цієї доброти. У вірші знаходиться місце і для коханої мотиву поета – світлого серця, яке не може стати злим.

Головні герої вірша Е. Асадова «В лісовому краю» ліс і його мешканці. Кожна рядок, кожен куплет – окрема пейзажна замальовка, всі разом вони створюють об’ємну, живу лісову панораму. Автор відмовляється від банальних метафор, створюючи оригінальні образи, подсказываемые уявою. Так у вірші з’являються калюжі, які наївно дивляться на птахів, горизонт, бризкаючий ягодами, маслюки, що нагадують дітлахів.

У кожному мешканця лісу автор знаходить щось неповторне. Образи створюються в романтичному ключі, чого варто зображення заходу у вигляді корабля з розпущеними вітрилами. Розмовляють сосни зміцнюють віру автора в те, що ліс має саму добру душу. Щоб показати читачеві, наскільки тверда його віра, автор порівнює себе з дітьми. Далі він поступово аргументує свою думку про лісовий доброті.

В останніх рядках автор надається філософським роздумам, навіяним йому картинами природи. Він упевнений, що заважають людині жити злість і підлість, і якщо їх змісти, ніхто більше не наважиться зраджувати мрію і «віру в світле». Е. Асадов з упевненістю говорить, що не може бути поганим людина, яка «увібрав у себе красу».

Вірш «В лісовому краю» Е. Асадова щедро всипане художніми засобами. Головну роль відіграють метафори, адже саме з допомогою них автор оживляє природу, передає картини, які виникають в уяві. Метафори об’ємні, оригінальні: «знизу, з-під зелених вій, калюжі наївно очі витріщають на пролітають у небі птахів», «здоровані маслюки, взявшись за руки… тупотять, гріючись, навколо пенька», «верба … дрімає, лісовий ворожбою обійнята». Також у тексті є порівняння: маслюки, «як діти», «маленький жук золотою краплею… висить… на квітці», «верба…, ніби чапля»; епітети: «вогняна лисиця», «маленький жук».

Вірш складається з десяти катренів з перехресною і кільцевої римою. Не всі строфи виражають закінчену думку, але це зовсім не заважає цілісному сприйняттю. Віршовий розмір твору – трехстопный анапест. Ритмічна організація не відрізняється особливою стрункістю, але це лише надає рядкам живості, динамічності.

Вірш Едуарда Асадова «В лісовому краю» показує майстерність поета у творах пейзажів, його вміння гармонійно поєднувати у віршах різні мотиви.