«Товстий і тонкий» – короткий зміст для читацького щоденника

Дата створення: 1883.

Жанр: гумористичний розповідь.

Тема: чиношанування.

Ідея: глибоко укорінений в російській свідомості страх перед начальством.

Проблематика. Соціальний і суспільний статус створює нездоланну перешкоду навіть між колишніми друзями.

Основні герої: Порфирій (тонкий), Михайло (товстий).

Сюжет. На залізничній станції відбувається несподівана зустріч старих друзів. За влучним характеристиками автора, вже можна здогадатися про становище обох. Товстий виглядає цілком задоволеним своїм життям. Тонкий обтяжений купою речей, дружиною і сином.

Раптова зустріч справляє величезне враження на обох, змушуючи Порфирія і Михайла розплакатися. Приятелів пов’язують разом теплі спогади про роки навчання в гімназії. Порфирій першим приходить до тями і починає розпитувати Михайла про його справи, подає йому свою сім’ю.

Мова Порфирія дуже нервна. Це почасти пояснюється радістю, але справжня причина лежить глибше. Тонкий не дає приятелеві вимовити ні слова. Він надзвичайно радий згадати старе щасливий час. Порфирій з умильностью згадує дитячі прізвиська.

Михайло теж радий. Ледве встигаючи за промовою товариша, він встигає лише запитати його про нинішній стан і займаної посади. Порфирій з гордістю заявляє, що дослужився до чину колезького асесора і має орден Станіслава. Тонкому є чим пишатися. Звання колезького асесора (чин восьмого класу відповідно до Табелі про ранги) було заповітною мрією величезної маси російських чиновників. Цей чин давав особисте дворянство. Орден Станіслава – наймолодший серед державних нагород.

Після цих урочистих заяв Порфирій робить невелику, але дуже суттєве застереження: “жалування погане”. Стає зрозуміло, що тонкий насправді дуже бідний. Підтримувати родину варто йому величезних праць. Щоб хоч якось звести кінці з кінцями, його дружина змушена давати уроки музики, а сам глава сімейства займається виготовленням портсигарів. Таке ремесло – негідне заняття для дворянина. Порфирій, судячи з усього, переведений зі столиці в провінцію столоначальником. Йому належить очолити “стіл” – нижча ланка державних установ царської Росії.

Розповівши про свої справи, тонкий цікавиться службовим становищем Михайла. Він запитує, не досяг приятель чину статського радника. Це питання – наполовину жарт. Для Порфирія статський радник (чин п’ятого класу) – межа мріянь. Так як вони з Михайлом навчалися разом, то Порфирій припускає, що старий друг займає приблизно таку ж посаду і чин.

Відповідь толстого виробляє ефект вибуху бомби: “до таємного дослужився… Дві зірки маю”. Таємний радник – чин третього класу, що дає право займати вищі державні посади, а “дві зірки” означають володіння вищими державними нагородами.

На обличчі Порфирія відбулася швидка зміна найрізноманітніших почуттів, що закінчилася угодливой і улесливою посмішкою. Зміни торкнулися його вигляду (“згорбився”, “звузився”), а також дружини і сина. Колишня фамільярність миттєво випарувалася. Тонкий звернувся до приятеля “ваше превосходительство”.

Михайло не був гордою і зарозумілою людиною. Високе становище не запаморочило йому голову. Він перериває льстивую мова Порфирія і нагадує йому, що їх тісно пов’язують дитячі роки (“до чого… чиношанування”).

Бридко хихикаючи, тонкий дійсно здивований цими словами. У його свідомості не вкладається, як можна ось так запросто розмовляти з чиновником вищого класу. Він знову не може підібрати слів, але на цей раз від страху викликати чим-небудь гнів начальства. Вже втретє він представляє Михайлу свою сім’ю.

Товстий ще мав намір повернутися до колишнього довірчого спілкування, але весь шанобливий вигляд тонкого викликав у нього напад нудоти. Дещо як попрощавшись, він поспішив піти.

Сім’я Порфирія ще довгий час не могла прийти в себе після такої “значною” зустрічі.

Відгук про твір. В оповіданні “Товстий і тонкий” Чехов дуже яскраво підмітив один з негативних якостей російської людини. Чиношанування, догідливість і страх перед начальством, прагнення вислужитися так само актуальні сьогодні, як і в XIX столітті. Все це пустило глибокі коріння. Характерно, що Михайло адже не наполягав і не вимагав нічого від Порфирія. Для нього служба ніяк не пов’язана з особистими стосунками. Сам Порфирій, його дружина і син готові принижуватися перед тими, хто займає більш високе службове становище.