Аналіз вірша Асадова «Дорожіть щастям, цінуєте!»

На війні Е. Асадова важко поранили, з-за чого поет назавжди втратив зір. Страшний діагноз на деякий час підкосила силу духу молодої людини, повного енергії для нових звершень. Тим не менш, він знайшов у собі сили «видертися», повернутися до письменницької кар’єри і створити сім’ю. В його творчості особливо яскраво проявляються життєстверджуючі теми, мотиви радості, щастя, доброти. У 1968 році було написано вірш «Дорожіть щастям, дорожіть», яке ось вже стільки років надихає людей, вчить їх цінувати кожну мить.

Тема вірша – щастя, справжні цінності, швидкоплинність життя. Автор стверджує, що потрібно вміти помічати щастя в простих речах, адже воно може більше не повторитися, а також важливо цінувати його і зберігати в серці. Тонкою ниткою крізь всі рядки твору проходить ідея гармонії людини і природи, злиття їх. Це, на думку поета, одна з складових щасливого життя.

Головний образ вірші Едуарда Асадова «Дорожіть щастям, дорожіть» – ліричний герой. Це зрілий чоловік, який вже не поспішає жити, як в юності. Він вміє зупинятися, щоб помилуватися простими явищами природи: дощем, громом, тополями. Герой впевнений, що радість в навколишньому світі можуть бачити тільки добрі очі, «лихим очам, хоч лопнути, – не знайти». Він закликає жити зі світлим, відкритим для радості серцем, з упевненістю заявляє, що потрібно вміти залишати хвороби і сварки, або хоча б відкладати їх на старість.

Монолог ліричного героя можна умовно поділити на кілька смислових частин. Кожна з них є пазлом, з яких складається щастя. Перший пазл – життя в гармонії з природою, другий – вміння залишати хвороби для старості, третій – доброта. Тільки зібрані разом частинки дозволяють людині відчути справжнє щастя.

Вірш Едуарда Асадова «Дорожіть щастям, дорожіть» рясніє художніми засобами. Вони надають сказаного радісного настрою, допомагають донести ідею до читача. Головну роль у вірші грають метафори: «не гоніть час», «висвітлюють вечір тополь палаючі свічки», «Дощик, дощик! На калюжках веснянки», «все, що мимо серця пролетів», дощ крутить, танцює». Метафори демонструють вміння самого поета бачити прекрасне навколо себе. Завершальними штрихами в тексті епітети: «трепетне слово», «жовчні скептики».

У тексті вірша багато дієслів, що надає йому динамізму, допомагає відобразити життєрадісний настрій. Додатковий інструмент для передачі атмосфери щастя і донесення ідеї – інтонація. Автор активно використовує окличні речення, підкреслюючи радість і захват.

Вірш складається з 11 катренів з різними видами рим. Рядки об’єднуються у куплети за змістом. Віршовий розмір твору – пятистопный хорей. Двухсложный стопи оживляють розповідь, надають йому динамізму.

Вірш Едуарда Асадова «Дорожіть щастям, дорожіть» – справжня скарбниця, зберігає мудрі безцінні поради.