Добро і зло в казці Андерсена «Снігова королева»

Боротьба добра і зла – таку проблему піднімає данський казкар Р. Х. Андерсен у своєму творі «Снігова королева».

Образ, що втілює добро, – маленька дівчинка Герда. Їй протиставлений образ жорстокої Снігової королеви, яка є втіленням зла.

Їх боротьба непряма. Героїні навіть не зустрічаються в творі. Але Герда перемагає чари злої чарівниці і змушує її тим самим втекти.

Снігова королева холодна по своїй натурі. Вона живе на півночі у своєму крижаному палаці. Героїня управляє снігами і холодними вітрами. Снігова королева чимось схожа на крижану скульптуру, яка зовсім не має почуттів і не вміє бачити прекрасне в світі.

Герда ж здатна бачити світ у всіх його барвах. У всіх звичайних речах вона може розглянути щось особливе та незвичайне.

Герда вступає в сутичку зі злом неусвідомлено, вона робить це, тому що так має бути. Їй необхідно врятувати її кращого друга. Вона готова піти на все заради нього. І дійсно, маленька дівчинка проходить всі випробування, після яких вона зустрічає Кая.

Автор показує, що зло сильно: Снігова королева справді всемогутня. Однак проста дівчинка без чарівництва змогла здобути перемогу над цією могутньою королевою. А вся справа в її гарячому серці. Саме воно врятувало Кая від загибелі, а гарячі сльози Герди розтопили його крижане серце. Перед великою любов’ю і добротою сила Герди холодної чарівниці повністю висохла. Снігова королева навіть майже не боролася за перемогу. Вона до цього просто не звикла. Адже до цього все і завжди їй підпорядковувалися. Нездатність проходити випробування заради власних цілей зіграли з нею злий жарт: вона програла і змушена була бігти.

Герда і Снігова королева у казці показано як протилежні характери. Снігова королева діє тільки своїм чарівництвом, заманюючи маленьких дітей до себе в палац. Так вона перетворює чистих і щирих дітей в злі і жорстокі копії самої себе. І ось це зло наростає. Однак зупиняє злу чарівницю саме Герда. Вона позбавлена будь-якого чаклунства, діє тільки з допомогою своїх душевних якостей. Вона правдошукач, всім говорить тільки правду. Тому їй всі вірять і допомагають. Герда з усіма доброзичлива, вона щиро дякує за допомогу. Добро – це не тільки образ Герди, але і всіх тих персонажів, які допомагали їй у подоланні перешкод. Це і Принц з Принцесою, і ворон з вороною, і навіть маленька розбійниця. Ці та інші персонажі казки є добрими помічниками Герди.

Снігова королева ж самотня. Ніхто їй не допомагає, діє вона зовсім одна. Тут автор показує, що багато для перемоги дає дружба. Тільки з її підтримкою людина справді всемогутній. Навіть здатність вбивати одним поглядом, якою володіла Снігова королева, не змогла вбити дружбу.

Головне якість Герди, яке не можна ні з чим порівняти, – любов і доброта. Саме вони перемагають у творі. Саме їм вчить нас данський казкар у своїй казці «Снігова королева».