Твір-роздум за прислівя «Бережи честь змолоду»

«Бережи честь змолоду» – російська приказка, яка містить в собі моральний зміст, про яке повинен пам’ятати кожен. Прислів’я багатьох поколінь і основа літературних праць. Одна з центральних тем творів російських класиків. Берегти честь змолоду – значить ставити усталені принципи вище власних слабкостей. Честь – це привід для гордості, але не для гордині.

Така якість російської душі, як честь – важливе властивість, що характеризує людину честі, як щирого і принципового, наступного таких понять, як обов’язок, повага, дружба.

Найбільш яскравим прикладом людини честі, є головний герой повісті Пушкіна «Капітанська дочка» – Петро Гриньов. Перше враження від головного героя негативне: пиячив, грав у карти, але зате, коли з’являється «справа честі», Гриньов проявляє себе, як порядна і вихована людина. Він віддав програні гроші, які були чималі, притому, що Савельіч умовляв його ухилитися від сплати боргу; захищав честь коханої дівчини на дуелі, хоча знав, що може загинути. Також, на допиті хлопець не назвав імені коханої, що характеризує його як людину, відданого кохання.

Петро Гриньов вчинками довів, що він високоморальна людина, пройшовши через життєві випробування і труднощі. Він не тільки людина честі, але і людина совісті. Гриньов жодного разу не переступив через свої принципи. Історія з Пугачовим складається благополучно і Маша сама знаходить заступника в особі імператриці.

Тим самим, А. С. Пушкін хотів показати те, що, незважаючи на обставини або уклад твоєму житті, потрібно поступати по честі, залишатися людиною в будь-якій ситуації, бути людиною в людині.

Честь – це не статус, не егоїзм і не пафос. Честь – це культ людини, формування якого веде до становлення особистості. Можна бути чесною людиною, дотримуватись неписаних правил, розмежовувати «добро» і «зло», але варто зробити одну помилку, і честь буде заплямована. Діяти потрібно правильно, а не як хочеться.

Наше сучасне суспільство, на жаль, втратило цінність слова «честь». Вчинки людини честі можуть бути і не видно всім, але всередині себе, ти відчуєш, що вчинив правильно. А потім ці вчинки стануть системою, порушити які недозволено. Головне, бути людиною честі для себе, а не для оточуючих. За таким принципом жили наші бабусі і дідусі, вчили нас, чому ми не можемо?