Тканини рослин: таблиця покривних, провідних і механічних, види, особливості і що таке первинна кора

Рослини – величезне царство, представлене як одноклітинними структурами, так і многоклеточными. Якщо у першому випадку всі життєві процеси відбуваються всередині однієї клітинної одиниці, то у другому варіанті організм має декілька видів клітин, об’єднаних між собою функціями і будовою, званих тканиною.

Визначення та види

Тканина – комплекс клітин, схожих за будовою, речовини між ними і функціоналу. З них утворюється система органів.

Особливості будови многоклеточного організму – це наявність багатьох видів тканин.

Рослинні тканини поділяються на групи. Їх класифікація відбувається за різними ознаками. Так, розрізняють наступні види:

 • освітню;
 • провідну;
 • покривну;
 • видільну;
 • основну;
 • механічну.

Тварини поділяються на:

 • покривну;
 • сполучну;
 • нервову;
 • м’язову.

Рослинні

 • Освітня – це спільність клітин, які перебувають у постійному поділі, вони невеликі за розміром, але у них великі ядра. Головна її функція – зростання.
 • Покривна містить як живі, так і мертві структури. Всі вони щільно з’єднуються, а у мертвих клітин стінки стають товстими і міцними. Вона захищає від впливу навколишнього світу, забезпечує зв’язок дихання і випаровування.
 • Механічна містить тільки здерев’янілі клітини, в яких немає живої речовини. Вона надає опору і стійкість.
 • Провідна служить способом пересування мінеральних розчинів та органічних сполук всередині рослини. В її складі є живі, а також мертві структури, сполучені в трубочки і судини.
 • Основний тип накопичує і утворює поживні речовини. Прикладом служить м’якість плодів, інші м’які частини квіток і серцевина стеля. Хлоропласти знаходяться в м’якоті листя.
 • Видільна служить для видалення продуктів метаболізму.

Освітня

Тіло росте завдяки освітнім тканин, які також носять назву меристем. Її клітинна маса постійно ділиться, завдяки цьому відбувається зростання.

З меристем утворюються всі інші тканини організму. Складаються меристеми з двох видів клітинних структур: ініціальних та похідних від них.

Ініціали зберігають здатність до поділу на протязі всього життя, а от похідні через кілька поділок стають елементами постійного типу.

Меристеми за походженням діляться на первинні і вторинні.

Існують відмінності їх розташування:

 • верхівкові (утворюють точку росту, або кінець корінця, або верхівку стебла);
 • бічні (відгалуження в сторони і ширина рослини);
 • інтернейрони (підстави дерева і між вузлами гілок);
 • травматичні (уражену ділянку затягується завдяки їх роботі).

Важливо! Освітня тканина сприяє нарощуванню маси рослини, його зростання, створює сировину для створення інших органів.

Велике різноманіття тканин і клітин в них наводить на питання: у яких рослин вперше з’явилися подібні складні структури? Вчені відповідають, що у мохів. Правильніше сказати, у псилофітів, саме вони першими стали мешкати на поверхні планети, а не у водному середовищі.

Покривна

Цей тип тканини підрозділяється на кілька видів: первинний, вторинний і третинний. Кожен з них має структуру, обумовлену його функціями, але при цьому всі вони схожі. Покривні тканини рослин мають багато клітинних елементів, а ось міжклітинної речовини мало. Стінки структур щільно стикаються. Вони відрізняються швидкою регенерацією, термін їх життя недовгий, але завдяки швидкому поділу відбувається оновлення.

Її першочергова функція – захист від впливу навколишнього світу. Ще через неї проходить виділення і обмін, ще одна з функцій – це наявність рецепторів.

У тварин в ній розташовані клітини, що виконують секреторну функцію.

Епідерма відноситься до первинного вигляду покривної тканини. Її поява у всіх рослин обумовлено переселенням їх на сушу. В першу чергу вона захищає від висихання.

У вторинному вигляді виділяють перидерму. Її можна спостерігати у рослин вищих видів, це щільна кора.

Її будова передбачає три шари, кожен з яких бере на себе виконання певних призначень.

Перший дає захист від механічних впливів, другий захищає від хвороб, третій зберігає оптимальну температуру. Називаються вони відповідно: феллоген, феллема, феллодерма.

Третинна різновид з’являється, коли перидерма повністю замінюється кіркою. Це відбувається з віком. На коренях і стовбурі верхній шар створює умови для відмирання внутрішніх шарів перидермы, внаслідок чого утворюється третинний вигляд.

Покривна тканина тварин представлена ще різноманітніше. Розрізняють одношаровий і багатошаровий епітелій, останній також має класифікацію. В залежності від форми клітин він буває циліндричний, кубічний і плоский. За функціями його поділяють на війчастий, залізистий і чутливий.

Провідні системи

Провідні тканини рослин – необхідна частина життя будь-якого з організмів. По них проходять потоки розчинених речовин. Так як рослинні організми існують в наземній та підземній середовищі, то і потік речовин йде за двома напрямками. Один з них піднімає речовини, отримані від коренів до найвищих гілочок та листя, а інший доставляє продукти фотосинтезу до коріння. Потоки отримали назви спадний і висхідний. Перший потік утворений проводить тканиною під назвою ксилема, другий – флоемою. Ксилема і флоема утворюють велику систему, яка розповсюджена в будь-якій частині рослини.

Ксилема (вона ж деревина) складається з трьох елементів: трахей (судин) та трахеид, волокон дерева і перенхимы. Трахеї виконують провідну функцію, волокна – механічну, паренхіми – основну.

Різниця між судинами і трахеидами в тому, що останні утворилися значно раніше. Судини являють собою вже перетворені трахеиды, за ним розчини пересуваються набагато простіше. Все через будови. Судини являють собою кілька клітин, розташованих у вигляді трубочки, між якими є перфорації (наскрізні отвори).

Наочно провідну тканину покаже таблиця:

Флоема (луб) складається: Ксилема (деревина) складається:
Ситовидные трубки Трахеиды
Клітини-супутники Судини
Лубяное волокно Паренхимные клітини
Луб’яний паренхіма Волокна
Склереїди

Механічна

Що надає рослинам стійкість до будь-яких погодних умов? В основі кожного з них є механічні тканини, вони є скелетом. Вони служать захистом і надають міцність. Механічний тип є дуже важливою складовою, його функції незамінні для організму. Він має в своєму складі декілька клітинних елементів, що мають різну структуру. Розрізняють:

 • склеренхіму;
 • склереїди (часто включають до складу склеренхимы);
 • колленхиму.

Склеренхіму характеризує відмирання живої речовини, залишається лише одеревеневшая оболонка. Для підвищення міцності оболонки клітина просочується лігніном, спеціальною речовиною. Розрізняють кілька типів клітинних структур, що утворюють склеренхіму:

 • склереїди;
 • волокна;
 • частина флоеми і ксилеми (деревні волокна і луб’яні).

Механічний тип, зокрема склеренхіма, додає жорсткість каркаса, еластичність, статичну стійкість (від власної маси у великих дерев), стійкість до природних катаклізмів. Фотосинтез через нього не проходить, так як жива речовина відмирає.

Склереїди – це структурні елементи механічної складової, утворені шляхом одревесненія тонкостінних клітин протопласта. Вони можуть утворюватися з паренхіми або меристеми.

Склереїди складають основу кісточок у плодів, шкаралупу у горіхів. Тому функція цієї тканини не тільки в додання жорсткості, а ще в захисті від температурних перепадів і хвороб, захист насіння для подальшого розмноження.

Колленхима, на відміну від попередніх видів клітинних структур, має здатність до фотосинтезу. Її клітини живі, вони діляться та ростуть, але їхні оболонки мають потовщення, хоча зберігаються пори. За типом їх зчленування виділяють:

 • уголковую;
 • пластичну;
 • пухку колленхиму.

Важливо! Ця тканина з’являється тільки у молодих рослин, вона забезпечує необхідну жорсткість, але її клітини не здерев’янілі, що дає іншому організму нормально розвиватися.

Видільна

Кожна клітина здатна виділяти речовини. У тварин є спеціальна система для видалення продуктів метаболізму, а ось рослини обділені її наявністю. Яка ж їх частина виводить продукти розпаду?

Відпрацьовані речовини можуть накопичуватися в мертвих клітинах, у вакуолях або в міжклітинному просторі. Є структури, які допомагають рослинам в видільних процесах. По розташуванню їх ділять на внутрішні або зовнішні.

Тканини зовнішньої секреції представлені: нектарниками, гидатодамі, залозистими волосками, сольовими залозами і волосками, травними залозками. Вони видаляють продукти метаболізму назовні з організму. Уявити наочно це можна, згадавши нектар рослин, пекучі листя кропиви, крапельки води або розчину на стеблі і листках.

Тканини внутрішньої секреції представлені такими, які не виводять речовини безпосередньо з рослини, а накопичують у спеціальних частинах. Якщо це токсичні продукти, то їх відокремлюють від інших тканин. Розрізняють внутрішньої секреції: молочники, идиобласты, вмістилища лизигенные і схизогенные.

Види тканин у рослин

Вивчаємо біологію — тканини рослин