Як ви розумієте вислів «поганий приклад заразливий»?

Важко знайти людину, яка не чула слова «поганий приклад заразливий». Тим не менш, не все правильно його тлумачать. Як же розуміти цей вираз і в яких випадках воно доречно?

Люди схильні брати приклад з інших, ось тільки наслідують не завжди хорошим звичок і вчинків. Деякі копирют все, не замислюючись, як це виглядає з боку, і, головне, якими можуть бути наслідки. Про наслідування нерозумному поведінки і кажуть «поганий приклад заразливий».

З чим пов’язане таке явище? Я думаю, що до дурному копіювання схильні люди, які недооцінюють себе, вважаючи, що стануть краще, коли будуть успадковувати людини, ідеального на їхню думку. Деякі впевнені, що це способом утвердитися в компанії, в суспільстві. Наприклад, у кожному класі є лідери і ті, хто намагаються бути схожими на них. Останні часто копіюють «крутих» однокласників.

Вислів «поганий приклад заразливий» можна пояснити за допомогою літератури. Мені чомусь відразу згадався роман-епопея «Війна і мир». З перших глав ми спостерігаємо за представниками вищих верств суспільства. Впадає в очі те, що в салонах розмовляють французькою мовою, панує мода на все французьке. Чому так відбувається? Та тому, що російське вважається немодним, негідним світських кіл. І адже є люди, яким ближче рідне, але і вони підпадають під вплив моди. А все тому, що «поганий приклад заразливий». Герої не думають про те, що виглядають безглуздо, смішно, головне для них – не стати чужим у компанії «вищих світу цього».

А поведінка, спосіб життя Елен та Анатоля Курагиных? Вони адже теж пояснюються не тільки особливостями характеру, виховання, але і спадкуванням інших. І Елен, і Анатоль чудово знали про інтриги, які велися навколо. Не останню роль зіграли і спостереження за батьками. Молоді люди наслідують всього цього, знаючи, що тільки так вони можуть жити безтурботно й розкішно.

Приклади з роману Л. Н. Толстого прекрасно демонструють втілення фрази «поганий приклад заразливий» в реальності. Багато герої «копіюють інших», втрачаючи за цим своє «Я», виглядають безглуздо.

Хочеться також звернутися до сатиричної казки М. Салтикова-Щедріна «Премудрий Піскар». Її головний герой Піскар спостерігає за батьками, які намагаються сховатися від небезпек. Крім того, батько розповідає синові, що жити треба тільки так, якщо хочеш зустріти старість. І молодий Піскар бере приклад зі старших родичів. Він живе в норі, практично не залишаючи її. В очах річкових жителів герой виглядає безглуздо. Тим не менш, Піскар наскільки звикає до такого життя, що навіть не думає покидати її.

Образ піскаря алегоричний. Його теж можна сприймати як людину, що бере приклад з інших, не думаючи про те, чи принесе це щастя йому.

Можна зробити висновок, що фраза «поганий приклад заразливий» означає вчинок, звичку, рису характеру, бездумно скопійований з іншого.