Лізосоми – будова і основні функції: що це таке, особливості, де утворюються і як виглядають

Часто люди задаються питанням, що таке лізосоми. Функції лізосом і їх будову мають модифікації в залежності від морфології самої клітини. Для того щоб дізнатися, як виглядає ця органелла, як відбувається утворення нових лізосом і які функції вони виконують, потрібно вивчити цей матеріал.

Що таке лізосоми

Вони являють собою всіх органел розміром близько 0,2-0,4 мкм і є відособленою частиною мембранної оболонки. Поширені як у грибів і найпростіших, так і в багатоклітинних організмах. У рослин присутні вакуолі.

Залежно від виконуваних функцій будова, хімічний склад, форма, кількість органел можуть змінюватись. У рослин та грибів міститься 1-2 великі вакуолі в клітці, а у тварин 1000 і більше розміром менше 1 мкм.

Де утворюються лізосоми?

Органоид клітини, утворює нові лізосоми, – це апарат Гольджи. У формуванні беруть участь эндосомы – пухирці з захопленими ззовні частинками, а також мембрани ЕПС. Ферменти утворюються рибосомами шорсткої ендоплазматичної ланцюга і транспортуються до апарата Гольджи, потім безпосередньо до везикулам.