Яка роль спору поколінь в пошуку істини?

«Істина народжується в суперечці», – казав Сократ. Ця фраза не дарма стала афоризмом. Полеміка зазвичай виникають між людьми, які дотримуються різних думок. Нерідко розпалюються суперечки між представниками різних поколінь. І це не дивно, адже між «старшими» і «молодшими» дуже багато відмінностей в уподобаннях, у світогляді. Час вносить свої корективи в моду, звички, систему цінностей.

Суперечка представників різних поколінь може мати не тільки негативні, але і позитивні наслідки. Перші виникають тоді, коли розбіжності перетворюються на порожні суперечки. Суперечки, сторони яких вміють прислухатися один до одного, знаходити компроміси нерідко відкривають шлях до істини.

Показати, яка роль спору поколінь в пошуку істини допоможе література, адже проблему батьків і дітей розкривали багато письменники, звертаючи особливу увагу на різницю «старших» і «молодших» у поглядах на ті чи інші питання. Читаючи роман І. Тургенєва «Батьки і діти», спостерігаємо за конфліктом, що розгорівся між Євгеном Базаровым і Павлом Петровичем Кирсановым. Вже перша зустріч викликає у героїв взаємну антипатію. На наступний день після знайомства Павло Петрович зачіпає Базарова, починається словесна перепалка.

Кірсанов-старший відстоює консервативні погляди, вважаючи, що ні його рід, ні молодше не має відходити від старих засад. Базарів же впевнений, що побудувати нове можна тільки зруйнувавши старе. Молодий чоловік упевнений, що наука куди важливіше мистецтва, а найбільшу цінність має практичний результат, а не теорія. До їх спору прислухається Микола Петрович, брат Павла Петровича. Він намагається пом’якшити конфлікт, а в якийсь момент починає переконувати себе в тому, що їх покоління «відстало від життя».

До істини Павло Петрович і Євген Базарів так і не «добираються». Я вважаю, що вона полягає в тому, щоб не забувати свої корені, але і не перекривати шлях до «нових віянь». Якби чоловіки могли тверезо оцінювати погляди один одного, приймати їх позитивні моменти, вони б зрозуміли це.

У творі А. С. Пушкіна «Станційний доглядач» причиною розвитку конфлікту між батьком і дочкою стає різне розуміння щастя. Для Самсона Варина їм є родина, для Дуні – багата життя. Заради своїх безглуздих прагнень дівчина покидає батька. Герої не сперечаються в прямому розумінні цього слова, однак спостереження за їх конфліктом призводить до істини: найвищою цінністю для людини має бути сім’я. Дуня усвідомлює це пізно.

Цей приклад показує, що потрібно навчитися вчасно робити висновки, усвідомлюючи при цьому істину, і дозволяти дурні конфлікти.

Таким чином, роль спорів у пошуку істини велика тільки в тому випадку, якщо сторони конфлікту вміють об’єктивно оцінювати думки один одного. В іншому випадку усвідомити знайти її неможливо.