Які уроки виніс Васютка з подорожі по тайзі? (за оповіданням Астафєва «Васюткіни озеро»)

В оповіданні «Васюткіни озеро» автор познайомив читача з підлітком, який заблукали в тайзі, був змушений пристосовуватися до суворої дійсності. Ці п’ять днів не пройшли безслідно для Васютки, і він витягнув уроки з незапланованого «походу» і до кінця своїх днів їх пам’ятав.

Хлопчик тепер розумів, що йдучи в ліс, потрібно бути готовим до всього. Тому місцеві жителі, йдучи в тайгу навіть ненадовго, брали з собою хліб, сірники і рушницю. Васютка б до цього списку після свого «подорожі» додав би ще сіль і воду.

Але тоді, перед виходом з будинку, він довго сперечався зі своєю мамою щодо окрайці хліба, відмовляючись брати окраєць в дорогу. Він завжди приносив його назад, адже ніколи не йшов надовго. Тепер же, він був їй дуже вдячний, а цей невеликий шматочок, дбайливо зберіг на «потім».

Він назавжди засвоїв, що загубившись в тайзі, залишається розраховувати в першу чергу на самого себе. Лише від власних дій, буде залежати і життя, і доля, і здоров’я. Головне, не розкисати, адже тайга, як відомо кволих не любить. Вона буде перевіряти і силу, і сміливість, і вміння приймати правильні рішення, і бажання жити. І тільки якщо всередині є стрижень, а в характері твердість, тільки тоді знайдеться здатність до боротьби за життя. Ліс, це не місце для замечтавшихся роззяв. Тут, потрібно бути завжди напоготові.

Здавалося б, що може бути легше, наздогнати підбиту птицю, і повернутися на колишнє місце?! А воно ось як все вийшло! Відволікся, не зробив карб, відійшов від курсу. Адже якби він знав, що після цього загубиться, навряд чи взагалі в той день став стріляти в глухаря.

Звичайно ж, хлопчисько на все життя засвоїв правило, що паніка, сльози і розпач, не найкращі друзі в подібній ситуації. Важливо зберігати спокій і тверезо оцінювати ситуацію, а не кидатися з боку в бік, все далі відходячи від того місця де ще існує шанс бути виявленим. Це, мабуть, найбільша помилка хлопчика, за яку він дуже дорого заплатив.

Ще один урок, який він витягнув серед інших, стало те, що у лісі треба все помічати. В тайзі, просто так нічого не відбувається і якщо мати хоч найменше уявлення про довкілля, то відразу підвищується шанс залишитися в живих. Так хлопець по зеленій траві визначив, що десь недалеко розташована водойма. Звичайно, він чекав в ідеалі побачити Єнісей, але в кінцевому підсумку озеро то його і вивело до річки. І вже тут, біля Єнісею, йому дуже придалися патрони, які він зберіг на крайній випадок. Він почав стріляти повз пропливає судна, щоб привернути до себе увагу і врятуватися.

Васютка багато чого зрозумів зі свого походу. Але головним для нього залишалися його рідні, яких він дуже засмутив і змусив страждати. Мама постійно плакала, а за зовнішнім виглядом батька і діда було зрозуміло, що вони на межі відчаю. Ніхто не сподівався вже побачити хлопчика живим і те, що йому вдалося вийти і врятуватися – було величезною удачею. Васютка постарається, щоб ніколи так більше не засмучувати гаряче улюблених людей.