Як повязана жага помсти і жага справедливості?

Як часто ми скаржимося на відсутність справедливості у нашому світі! Іноді для її відновлення люди вживають різні заходи: хтось намагається стати більш справедливим, а хтось починає мстити. Помста за справедливість високо цінується у східних культурах, так як ці народи ставлять честь сім’ї і окремо взятої людини вище особистісних якостей. В нашому суспільстві, я вважаю, помста носить негативний характер, тому що це шлях, спрямований на руйнування особистості помстився. Я впевнена, що жага відновлення справедливості в більшості випадків штовхає людей на помсту, але це не є першочергова причина. Жадають помсти глибоко ображені люди, які хочуть заспокоїтися і побачити, як страждає їхній кривдник.

Помста заради відновлення справедливості можна побачити в повісті А. С. Пушкіна «Дубровський». Володимир Дубровський після смерті батька став бачити світ через призму відплати. Герой розуміє, що тепер на ньому лежить відповідальність не тільки за своє благополучніше, але і за життя підлеглих йому людей. Помста Дубровського – це відплата всім, кого несправедливо образили. Він не завдає шкоди бідним він, як романтичний герой Робін Гуд, грабує багатих, але завдає шкоди їх життю і здоров’ю. Раптово спалахнуло почуття любові до Марії Kirillovne пригнічує в ньому це бажання мстити і вирощує великодушність. Дубровський розуміє, що після реалізації планів помсти в світі не стане більше справедливості, а стане більше негативного. Адже насамперед помста руйнує саму людину, вбиває в ньому гуманізм та любов до ближнього. Час все одно розставить все по місцях, і кожен отримає по заслугах.

У стародавньому літописі «Повість минулих літ» є теж приклади помсти заради справедливості. Княгиня Ольга хотіла відновити справедливість після смерті свого чоловіка. Жінка мудра і рішуча, але її реалізація помсти вводить читачів в жах. Вона мстить за смерть рідної і близької людини, що за законами того часу було благородною справою. Якщо б вона не робила таких жорстких дій, то втратила б владу і територію. Своїми вчинками вона відновила справедливість. Складно сказати, принесла їй помста полегшення.

Приклади з абсолютно різних літературних жанрів доводять, що спрагу помсти люди мали з створення людства. Вони хотіли добитися справедливості у що б то не стало. За часів княгині Ольги закривали очі на людські життя і заради досягнення справедливості губили людей. Але сьогодні ми живемо в сучасному світі, коли справедливості можна досягти іншими, більш нешкідливими способами. Помста – це не кращий варіант, щоб провчити людину і змусити її страждати. Кожен з нас може зробити помилку, тому потрібно бути більш великодушними.