Сімя Бровкиных в романі Толстого «Петро Перший»

Історичний роман Олексія Толстого «Петро Перший» правдиво відображає петровську епоху Росії. Автор акцентує увагу на тому, що реформи Петра благотворно вплинули на країну, на її народ.

Образ царя не однозначний, але багато його ідеї виявилися правильними.

При Петрі навіть проста людина міг домогтися успіху, приклавши зусилля. Цар визнавав знатність не за принципом спадковості, а «придатності». Це було чимось суттєво новим у політиці тих часів. Тепер розумні працьовиті люди мали шанс позбутися холопської долі.

В якості наочного прикладу автор розповідає про долю простої селянської родини Бровкиных.

Глава сім’ї – рудобородий Іван Бровкін. Він турботливий батько, розуміючий чоловік, розумний господар. Проте як би не старався селянин, злидні переслідувала його будинок. Його дружина була ще нестарой жінкою, але її змучене обличчя вже було вкрите зморшками. Вони мали чотирьох синів і одну доньку. Діти ходили босими, пили застояну воду. І все ж ця родина вважалася заможною в порівнянні з іншими. У них була поганенька лошаденка, корова, кілька курок. Але все це не рятувало їх від бідності. І щоб хоч якось поліпшити своє життя, Бровкины приймають складне рішення віддати старшого сина Альошку в кабалу до боярина Волкову. Хлопчикові довелося туго у боярина, і він утік від нього. Щасливий випадок зводить його з Олександром Меншиковим, який теж втік. Але на відміну від Альоші, той втік з дому від рідного батька. Складні часи здружили хлопчиків назавжди. Меншиков був миловидним зовні і спритним по натурі. Зустрівши одного разу юного царя Петра, він зумів сподобатися йому. Коли він починає служити Петру, то не забуває і про старого друга Альоші Бровкине. Олександр одного разу привів хлопця до царя. Альоша виглядав гідно, незважаючи на бідність. Він спритно грав на барабані, тому Петро призначив його ротним барабанщиком. Поступово Бровкін заслуговує на довіру царя і просувається вище по кар’єрних сходах. Таким чином бідний селянин став знатним офіцером. Домігшись успіху, Альоша допомагає своїй родині. Гроші, які він їм дає, старший Бровкін використовують з розумом: купує молоду корову, одну вівцю, кількох поросят. Так само сім’я змогла поставити нові ворота, взяла під ярі трохи землі. Автор показує нам приклад розумного поведінки справжніх господарів. Син, який добивається всього своїм розумом, дає гроші батькові, який не пропиває їх або прогулює, а використовує для поліпшення життя всієї сім’ї.

Але не тільки старший син домагається гарного положення в суспільстві, успішними стають і інші діти Бровкиных. Яків завдяки своїй завзятості стає штурманом. Одного разу він дає слушну пораду самому Петру Першому.

Гаврило отримує гарну освіту і привертає увагу царівни Наталії, сестри Петра. Артамон навчається іноземним мовам та отримує посаду перекладача. Особливу увагу в романі приділяється доньці Бровкиных, Олександра. Вона дуже розумна дівчина з авантюрним характером.

Сім’я Бровкиных – яскравий приклад благотворного впливу реформ Петра I на життя в країні.