«Військова таємниця» – короткий зміст для читацького щоденника

Дата заснування: 1935.

Жанр: повість.

Тема: патріотизм.

Ідея: СРСР і Червона армія непереможні.

Проблематика. Головна “військова таємниця” зберігається в серці кожного радянського громадянина.

Основні герої: Алька, Наташа, Сергій Ганін, Владик, Толька.

Сюжет. Комсомолка Наташа Шегалова отримала путівку в кримський піонерський табір. В дорозі вона побачила старий журнал з повідомленням про загибель молдавської комсомолки Мариці Маргуліс. Також у поїзді вона вперше зустріла чоловіка з маленьким хлопчиком Алькой.

У таборі Наташу майже відразу викликав до себе начальник Федір Михайлович і попросив замінити захворілого вожатого. Дівчина швидко прийняла свій загін і увійшла в курс справи.

На наступний день весь табір відпочивав на природі: слухали розповіді вожатих, грали, малювали. Владик з Толькой довго мріяли про великі подвиги, а після обіду вирушили досліджувати околиці табору. У руїнах фортеці хлопчики знайшли темний отвір і вирішили наступного разу проникнути туди.

Наташа повернулася в свою кімнату пізно ввечері і раптово виявила сплячого хлопчика Альку. На столі лежала записка начальника табору. У ній говорилося, що це син інженера Ганіна, якого викликали за строковим справі.

Сергій Ганін повинен був запобігти затопленню на озері. Прибувши на місце, інженер оцінив ситуацію і дав відповідні вказівки. Він натрапив на глухий опір десятника Дягілєва і бригадира Шалімова.

В цей час Владик з Толькой повернулися до загадкового отвору в руїнах. Спустившись вниз, хлопці з розчаруванням виявили, що це просто невеличкий підвал. Відпочиваючи неподалік, вони помітили чоловіка, який щось сховав у цьому отворі.

Коли Наташа вкладала Альку спати, він розповів їй казку про Хлопчиша-Кибальчиша і Військову Таємницю. На наступний день дівчина своїми словами переказала її всім хлопцям в загоні. Суть героїчної казки в тому, що навіть під страшними тортурами Мальчиш-Кібальчиш не видав головної Військової Таємниці ворогам буржуїнам. Мальчиш-Кібальчиш загинув, а над його могилою встановили червоний прапор.

В цей ранок Ганіна чекали негарні звістки. Робота в бригаді Шалімова просувалася повільно, з лайкою. До того ж вночі невідомі викрали рушницю, гроші й документи.

На наступний день у таборі був свято. Хлопці підготували програму виступу. На святі Наталя дізналася, що матір’ю Альки була та сама комуністка Маріца Маргуліс, вбита в румунській в’язниці.

Наташа відчувала суперечливі почуття: радість від вдало минулого свята і біль за долю маленького Альки. Дуже пізно, з’явилися Владик з Толькой, у якого було безліч подряпин, ударів і вивихнута рука. Хлопці не зізнавалися, що з ними сталося, відговорюючись випадковим падінням в темряві. Насправді Владик з Толькой повернулися на руїни і виявили захований рушницю. Хлопці вистрілили з нього, а в цей час поряд проходив Ганін. Сергій з пістолета вистрілив в повітря, чим налякав хлопців. Тікаючи, Толька впав з обриву.

Наташа продовжувала наполегливо допитувати Владика, який взагалі замкнувся в собі. В довершення своїх бід хлопчик побився з незнайомим хлопцем. Щоб змити кров, він пішов з Алькой на море, що було суворо заборонено. Наташа побачила Владика. Це загрожувало винятком з табору. Владик розповів Альке, що його сестра вже давно сидить у польській в’язниці. А малюк повідомив йому про смерть своєї матері. Загальна біда дуже зблизила хлопців. Алька розповів про все батькові, який переговорив з Наташею. Владика залишили в спокої.

Через кілька днів Ганін з Дягілєвим проходили повз тіра. Там стріляв Владик. Інженер розговорився з ним. Хлопчик випадково проговорився, що це вони з Толькой стріляли з захованого Дягілєвим рушниці. Ганину все стало ясно. Ввечері з допомогою хлопчика він викрив крадіжка і обман Дягілєва з Шалімовим і здав їх в міліцію.

Робота на озері була закінчена. Ганін з Алькой вже збиралися їхати. Гуляючи в лісі, вони зустрілися з п’яним братом Дягілєва. Він став лаяти Ганіна і кидати в нього каміння. Один з каменів випадково потрапив в Альку, який помер на місці.

Альку поховали на високій скелі і встановили на могилі великий червоний прапор. Наташа на все життя запам’ятала його казку. Тепер вона розуміла, що будь-яка робота важлива. З зусиль мільйонів людей складається головна Військова Таємниця Радянського Союзу.

Відгук про твір. Повість “Військова таємниця” в наш час виглядає надто ідеологічним і наївним. Але твір було написано у 30-ті роки, коли Радянський Союз перебував у глибокій ізоляції. Люди вже передчували майбутню Другу світову війну. Навіть діти мріяли про боротьбу з ворогами і військові подвиги. Після своєї трагічної загибелі Алька знайшов безсмертя, злившись у свідомості дітей з чином Мальчиша-Кибальчиша.