«Тайга, наша годувальниця, кволих не любить» (за оповіданням Астафєва «Васюткіни озеро»)

В оповіданні Астаф’єва «Васюткіни озеро» головний герой твору – тринадцятирічний хлопчисько, Васютка. Він живе разом з батьками та дідом у тайговому рибальському селищі. Автор повідомляє про те, що його батько, Григорій Шадрін є бригадиром в одній з бригад з видобутку риби, і хлопчина, часто стає слухачем «дорослих розмов». Чоловіки, між собою діляться байками або реальними випадками з життя. Часто заходять розмови про тайзі.

До такого дивовижного місця, як тутешні місця, а особливо ліс, всі ставляться з великою повагою. Вони для кожного відкривається по-різному і кожному своє призначене на це час. От так і для Васютки, тайга «відкрилася» абсолютно несподівано. Відкрилася, але не підкорилася…

Коли хлопчик заблукав у лісі, а він якийсь час навіть не зрозумів, що це сталося, вже наближався вечір. Всі його спроби знайти дорогу додому виявилися марними. Він петляв від дерева до дерева в пошуках карбів, але, тим самим все далі відходив від своєї стежки.

І тільки завдяки знанням, отриманим від батька і його товаришів, сміливості і самовладання, хлопчик вижив. Він згадав все, про що розповідали ті, хто знав про тайговій життя не з чуток. Хто вже свого часу здав їй свій іспит на міцність, і залишився живий.

Ось і підліток зумів взяти себе в руки, і діяти не тільки за обставинами, але і дотримуючись чітким інструкціям. Він був навчений стрільби, вмів розпалювати багаття, і зміг не тільки добути, але і приготувати собі їжу.

Ці п’ять днів, ліс відчувала Васютку на міцність. Самотою, з малою кількістю сірників, патронів, і лише невеликий окрайцем хліба, він зміг вижити і дістатися до тайгового озера, де на подив хлопця, водилася річкова риба. Саме завдяки проточному озера, хлопчик зміг вийти до Єнісею.

Навіть потрапивши в такі екстремальні умови, Васютка не впадав у паніку, і завжди розсудливо міркував. Він правильно поставив курс подальшого руху, але доля придумувала хлопчикові все нові і нові випробування. Погода з кожним днем ставала тільки гірше, ночами хлопчикові ввижалися фігури, і чулися шерехи, а вранці стояв непроглядний туман. Холод, дощ, самотність, а попереду невідомість. Дійсно, в тайзі можна було відшукати їжу, при певних навичках, але от вижити поодинці, в таких умовах дуже важко. І все-таки він вижив.

Діставшись до Єнісею, він став чекати з нетерпінням пропливають судно. Але люди з пропливаючого пароплава, його дії прийняли, як привітання і дружелюбно махали у відповідь. І тільки таке, але вже риболовне проходить повз судно прийшло хлопчикові на допомогу. Його помітили тільки тому, що той, не шкодуючи набоїв, став стріляти з рушниці, привертаючи до себе увагу.

Васютка здав свій іспит на мужність, силу волі, характеру. Він довів, що вже не хлопчик, а справжній чоловік, яким можуть пишатися його рідні. Тайга відкрила йому свої секрети і щедро обдарувала за сміливість та залізну витримку. Однак вона ж, і дала зрозуміти, що не прощає помилок і зайвої самовпевненості, змушуючи і гостя і місцевих жителів бути завжди напоготові.