Петя Ростов в партизанському загоні (за романом Толстого «Війна і мир»)

Петя Ростов з роману Л. Н. Толстого «Війна і мир» – приклад дворянина, не зіпсованого обивательської життям. Хлопець мріє про подвиги, хоче стати справжнім офіцером, служити в партизанському загоні. Свої мрії він скоро починає втілювати в життя.

Молодий Ростов, приєднавшись до полку, стає ординарцем генерала. Радість наповнює його душу, адже це перші сходинки до героїчних вчинків. Петя дуже боїться втратити шанс проявити геройство, молодик вважає, що подвиги відбуваються там, де його на даний момент немає.

Незабаром хлопець за допомогою генерала потрапляє до партизанів під командуванням Денисова. Генерал ставить перед молодим воїном умова: не брати участь у партизанських операціях і повернутися назад. Петя спостерігає за партизанами, його вражає гусар Денисов, і молодий солдат приймає рішення залишитися в загоні. Так починається нова сторінка короткою військової життя Ростова.

Петя не тільки придивляється до своїх товаришів по службі, але і відчуває щиру дитячу любов до них. Для виконання своєї мрії молодий чоловік проситься «на головну». Не дивлячись на своє походження, Петя ніколи не задирається перед іншими партизанами. Він хоче поділитися з ними, навіть пропонує родзинки і кавник.

Шкодує Ростов навіть француза-барабанщика. Він просить покликати хлопчика, а коли отримує дозвіл від Денисова біжить у двір до француза. Між хлопцями зав’язується розмова, і Ростов щиро бажає допомогти барабанщику. У цьому епізоді розкривається по-дитячому чиста душа Петі. Хоча його вчинки не дуже-то і дивують, адже в родині Ростових прийнято було на перший план ставити почуття і духовні цінності.

Петіна безпосередність не заважає йому стежити за кожним своїм вчинком, щоб зберегти «обличчя» перед іншими партизанами. Він постійно аналізує свої дії, згадуючи яких дурниць наробив і думаючи, як тепер все виправити. Він боїться, що товариші по службі будуть насміхатися над ним, але ще гірше, якщо вони будуть сприймати його як дитину. В образі Петі Ростова підкуповує також відкритість та щирість. Герой зовсім не вміє брехати, що викликає повагу до нього.

Позитивні риси героя тільки підсилюють трагічний і героїчний пафос, який спостерігається в епізоді, що описує його смерть.

В образі Петі також можна побачити одну з граней відносини Л. Н. Толстого до війни. Петя – юний хлопець, який тільки-тільки вдихнув життя. Все в світі сприймається ним в романтичному ключі. Він ще не усвідомлює, що на шляху до подвигів героїв очікує не тільки слава, але й смерть. Війна відбирає у цього молодика право на життя. Якби не безглузді жорстокі протистояння вищих світу цього, скільки б чистих душ залишилося жити і творити добро. Таким чином, Л. Н. Толстой показує, що війна – це зло, яке не знає пощади.

Образ Петі Ростова з роману-епопеї Л. Толстого «Війна і мир» – приклад людини з великим серцем, здатним вмістити і любов до Батьківщини і любов до оточуючих. Саме такі люди проклали шлях до перемоги у війні з французами.