У чому сенс сусідства в романі сцен вечора у Шерер і іменин у Ростових?

Більшість епізодів і образів в романі Л. Н. Толстого «Війна і мир» створено на основі контрасту. Цей прийом письменник використовує і при описі сцен вечора у Шерер і іменин у Ростових. Лев Миколайович навмисне має названі сцени поруч, щоб читач міг сповна відчути різницю аристократичних товариств.

Салон Ганни Павлівни Шерер – «збіговисько» представниць вищих кіл. Салон схожий на театр, де кожен намагається зіграти свою роль бездоганно в рамках світських манер. Але це зовсім не заважає дамам і кавалерам плести інтриги, впливати на політичні події та маніпулювати один одним. У салоні Шерер у виявляється і П’єр Безухов. Простодушний чоловік відчуває себе некомфортно, задихаючись від брехливості.

Л. Н. Толстой знаходить цікаве порівняння для прийому у Шерер, називаючи його прядильної майстерні, де «веретена з різних сторін рівномірно, не вщухаючи, шуміли». Але ці «веретена» не тільки шумлять, але і обплутують нитками пліток і інтриг необережного або занадто м’якого людини. Жертвою салону став П’єр. Його без любові одружують на Олені Курагиной, ламаючи чоловікові життя. Про почуття Безухова не думає ніхто, для цього суспільство він просто мішок з грошима.

Зовсім інший уклад в родині Ростових. В їх домі панує атмосфера затишку і дружелюбності. Члени сім’ї з повагою ставляться один до одного і своїх гостей. Коли П’єр з друзями викинув жарт з ведмедем, його лише присоромили, а потім по-доброму посміялися над цією історією. Якщо в салоні Шерер перед Ганною Павлівною піднімаються тільки, щоб не потрапити в немилість і тому, що цього вимагає етикет, то в будинку Ростових перед тітонькою піднімаються, щоб висловити щиру повагу.

Відмінність сцен можна простежити і на прикладах окремих образів. Однією з найяскравіших представниць салону є Олена Курагина або, як її називають, Елен. Жінка розпусна і підступна. Вона крутить романи з багатьма, а потім обманює П’єра заради грошей. Елен бреше чоловіка, без сумнівів змінює віру, коли їй це потрібно для вигоди. На іменинах у Ростових виділяється Наташа. Дівчина непримітна душею, але щира і добра. Вона готова допомагати іншим, а про обман з її сторони навіть мови бути не може.

Ці маленькі суспільства відрізняються також сприйняттям поняття «патріотизм». Коли Ростовы дізнаються про майбутній війні, їх хвилює доля Батьківщини. Молодь вирушає на службу, щоб захистити рідну землю від ворога. Для аристократів, які збираються у Шерер майбутня війна лише привід зайвий раз «перемити кісточки», тим, хто їм не бажаний, і шанс для наживи.

Привертає увагу і ставлення до російської мови. Ростовы не соромляться говорити простою народною мовою. У салоні Шерер воліють говорити французькою. Але коли ставати «модно» бути патріотом, Ганна Павлівна оголошує заборону французького і навіть штрафує за французькі слова. Такий лжепатриотизм у читача викликає лише глузування.

Таким чином, сенс паралельного зображення сцен прийому у Шерер і іменин в Ростових в тому, щоб показати кардинально різне сприйняття життя і затвердити значення духовних цінностей і щирості.