Аналіз поетичної збірки Бальмонта «Злі чари»

Збірник «Злі чари» побачив світ у 1906 році, а в 1908 році перед читацьким судом постало ще одне зібрання віршів «Жар птиця. Сопілка слов’янина». Обидві книги були безжально обсвистані поціновувачами ліричного слова і поетичної ідеї. У літературних колах склалася стійка думка про спад художньої сили одного з провідних символістів хх століття. А з’явився в 1909 році наступна збірка «Зелений вертоград. Слова поцілункові» тільки зміцнив цю думку.

«Злі чари» зазнали справжньому цензурним арешту, адже в бальмонтовских рядках критики угледіли богохульні мотиви. Загальний настрій і неповторна образність цих збірників виштовхнуло на поверхню приховану пристрасть поета до древньої билинної тематики і майже потойбічної слов’янської душі і культурі слов’ян. Але поворот у творчості Бальмонта виглядав настільки несподіваним і тематично незвичним, що всі почали говорити про кінець його слави, а сам поет, здається, навіть не усвідомлював свого поетичного краху.

І все ж у «Злих чарах» Бальмонт постає справжнім майстром художнього слова, зухвало переводячи його на невідомий до цього рівень. До цього харизматичного автора прийнято було схилятися перед художнім словом, а Бальмонт дозволяє собі поводитися з ним вкрай недбало, іноді доводячи її майже до примітивності. Але така авторська задумка. У «зачесаних» рифмо-фразах, вважає Бальмонт, неможливо передати мучівшую його сподівання з відтінком приреченості.

Створюється відчуття, що автор навмисно порушує стилістику створених текстів, щоб відобразити розлом у власній душі. Він підпорядковує свої рядки не їх символічним змістом, а влада віршованого розміру. Це дає привід звинуватити його за перевагу зовнішньої форми твору перед його внутрішнім змістом. Деякі частинки у віршах здаються недоречними і приносять у жертву сенс заради збереження рими.

На думку критиків, дешево виглядає результат поетичного експерименту Бальмонта, який намагався химерно переплести манеру російської фольклорної поезії, мова ворожби, народних сказань і змов зі своїм неповторним символистским почерком. Бальмонта звинуватили у незручній стилізації народних текстів, у створенні чи не пародій на них.

Яскравий мотив талісманів і амулетів, часто з’являються в текстах збірки, являє читачеві авторську любов і віру до всього російського, бажання надіти оберіг на рідну землю. Подібно святому Георгію, поет готовий її захищати і відстоювати перед злими силами.

У вірші «Примарний набат» ліричний герой із сумом спостерігає сліпе забуття людей, з кожним новим поколінням все сильніше отрывающихся від своїх коренів. Він не може піддаватися загальному настрою і волає до родової пам’яті співвітчизників.

На противагу мотивами гріховності людства, похмурим образам-символам приреченості (наприклад, небіжчики в могилі, зловісний пожежа, змеящийся дим, чорний ворон, буйний вітер) представлені торжествуючі життєстверджуючі мотиви, що стали назвами віршів: «Оргія життя», «Бенкет любові», «Світове древо», «Світові троянди». І нехай Бальмонта ганять за богохульство у його тязі до заклятиям і неомолитвам, читач відчуває, що всі молитви поета – тільки про священному.

І не дивно, що збірка віршів «Злі чари» Бальмонт пише в роки своєї першої еміграції. Вже втративши раніше права на публікацію деяких своїх творів за свою серйозну захопленість ідеєю революції, поет змушений творити не на рідній землі. Можна писати про слов’янські корені, перебуваючи далеко від Росії, не підживлюючись кожну мить російським духом?.. Навряд чи. А Бальмонт пише…

Хто знає, може бути, його інтерес до самобутньо-слов’янським мотивами і є неймовірна туга за рідними просторами. Кожне почуте за кордоном російське слово піднімає бурю жарких почуттів і обтяжливу ностальгію за батьківщиною в душі сумного лірика. Назва книги кричить про злих чарах російських властей, команд, що вибули грунт з-під ніг творця, який після цього так і не зміцніє знову і тим самим вже не стане.