Образ Батьківщини в оповіданні Буніна «Косцы»

Оповідання «Косцы» В. Бунін написав в Парижі через кілька років після того, як відгриміла революція. Центральні образи твору – косцы і Батьківщина. Образ Росії автор зібрав з окремих деталей, вміло відобразивши два її особи: дореволюційний та післяреволюційний. Першого він приділяє значно більше уваги.

Батьківщина подана через призму сприйняття оповідача. Чоловік згадує про те, як коли-то йому пощастило спостерігати за працею косарів. Він відразу говорить, що «це було нескінченно давно». Життя тоді була не така як зараз. Цим лаконічним зауваженням він натякає на дореволюційну Росію. Зміни не приносять герою радості. Про «старому часу» він говорить з неприхованою ностальгією.

Росію неможливо уявити без беріз. В оповіданні І. Буніна вони з’являються вже в перших абзацах. Березовий ліс чарує оповідача свіжістю, неповторними запахами і піснею косарів. Здається, рідна природа – одне ціле з трудівниками, адже «звучно відгукується їм».

Початкова пейзажна замальовка має узагальнюючий характер. Далі автор конкретизує описуване, відзначаючи, що говорить про «серединної, споконвічної Росії». Вечірня річна природа підштовхує оповідача до роздумів над сутністю своєї Вітчизни. Він не може зрозуміти, цей край забутий або благословенний Господом, зате відчуває, що все навколо наповнене відчуттям свободи. Батьківщина, на думку оповідача, прекрасне своєю простотою. Ніякі зміни не можуть змінити її душу.

Поступово увага оповідача переключається на рязанських косарів. Ці люди – відображення всього російського народу. Їх пісні символізують історію Росії, її культуру та самобутність. Косцы змогли пронести це духовний спадок предків крізь бунтівні роки війн та революцій. Оповідач захоплюється тим, наскільки дружні і безтурботні трудівники-співаки. Вони не лякаються роботи, роблять її з натхненням і радістю. Рязанські косцы не схожі на людей, яких оповідач бачив в інших регіонах, адже зберегли старовину «в звичай, у звичках, у мові». Можна припустити, що саме таких людей Бунін І. вважав істинним обличчям його Батьківщини.

Образ Росії в оповіданні І. Буніна В. Буніна також тісно пов’язаний з піснею косарів. Їй автор присвячує кілька абзаців. Наспіви селян були пов’язані з їх життям, з рідною природою, а значить і з Отчим краєм. Кілька разів Бунін І. повторює те, що пісня відгукувалася в березовому лісі. Вона нагадувала слухачам, про те, що вони пов’язані з трудівниками-співаками душею і «кровною спорідненістю», що всі вони – діти Батьківщини.

Пісня косарів надихнула автора на роздуми над вічною проблемою зв’язку Вітчизни і народу. Бунін і. в який раз проголошує, що Росія – наш дім, що її душа співає так само, як і косцы, відгукуючись в березовому лісі. Принадність у тому, що ця пісня відгукується в серцях всіх дітей Росії і вони «погоджуються» її, вражаючи єдністю. Тим не менш, автор зазначає, що так було раніше. Так він знову натякає, що революція не змінила життя на краще. Вона роз’єднала людей, вони розучилися співати «однією груддю». Однак, залишилися ті, хто вірить у краще, наприклад, косцы.

Образ Батьківщини в оповіданні І. Буніна «Косцы» подібний пазлу, частинами якого є природа, народ і народна пісня.