Аналіз монологу Пимена про значення праці літописця (по трагедії Пушкіна «Борис Годунов»)

Пімен – важливий персонаж п’єси Пушкіна «Борис Годунов», хоча він і задіяний лише в одній сцені. У п’ятій сцені в келії, засвітивши свою лампаду, пише літописець Пімен послання нащадкам. Починається епізод з його монологу про значення праці літописця. Герой каже, що пише своє останнє сказання. Він думає, що знання багатьох подій і вміння їх описати – це дар. І за нього вдячний. Чернець відчуває свою відповідальність за літопис. Тому кожна подія описує докладно і об’єктивно, не дозволяючи емоціям спотворити історію. Адже коли-то «обтрусивши пил століть» інший трудолюбивий монах може знайти його літопис і переписати для майбутніх поколінь. Ось чому Пімен так намагається все правдиво описувати. Люди, на його думку, повинні знати справжню історію. І в цьому полягає Велике значення праці літописців – зберегти в своїх оповідях істину.

Пімен каже в монолозі, що майже виконав борг, заповіданий йому згори. Вже пам’ять не так хороша, як раніше. Тому і закінчує він свою літопис. Залишилося останнє сказання про злочин царя Бориса Годунова по відношенню до безневинного царевича Димитрія.

Примітним є і те, що свою працю Пімен залишає безіменним. Значить, що він піклується не про свою славу, а працює на благо нащадкам. Ця людина в своєму житті бачив багато чого, бував у боях, знав смак влади і слави. І ось зараз знайшов смирення в монастирі. Його душу більше не мучить гординя і марнославство. Тому він дає настанови молодому ченцеві Григорію. Він вчить його придушувати свої бажання, адже від них тільки біди. Ось тільки це зрозуміло зрілому Пімену, а не юному дьячку.

Для чого ж нащадкам знати історію? Щоб знати минулу долю рідної землі, пам’ятати про добрих діяннях своїх царів, а так само про темні діяння. Щодо останнього Пімен вважав, що люди повинні отримувати з помилок урок. Наприклад, обрання царем Бориса Годунова чернець вважав великим злом, яке допустив народ.

Пімен, знайшовши собі справу по душі, відчуває, що заново живе. Минулі події спливають у його пам’яті, як вже далекі образи і він намагається їх схопити і зберегти в літописі. Він відчуває наближення старості, вже й пам’ять стала не та. Однак свій борг – дописати літопис – він зобов’язаний виконати.

Образ Пимена хоч і вигаданий, але реалістичний. Багато в ньому побачили літописця Нестора. Але насправді Пушкін зробив узагальнений образ кращих російських літописців. Автор захоплювався їх смиренням, лагідністю, самовідданою працьовитістю. Недарма інший персонаж Григорій Отреп’єв милується ним у п’ятій сцені і говорить, що любить його спокійний вигляд. Юний чернець намагається вгадати, про що зараз пише Пімен. Але його вигляд однаково спокійний, і коли він пише про благородних події, і коли про темних злодіяння. Літописець відкидав власні емоції для того, що об’єктивно описувати події. Його вигляд здається Григорію одночасно смиренним і величчю. Однак юнак заздрить багатому минулому цієї людини. Він шкодує, що так рано змушений стримати свій запал в монастирі. Більш правильним йому здається шлях Пімена – від насиченого подіями молодості до тихої старості.

Для Пушкіна Пімен – ідеальний образ російського літописця. Автор виділяє такі основні якості літопису: об’єктивність, неупередженість літописця, детальність і широта описуваних подій. Всіх цих правил Пімен дотримується з особливою старанністю. І він сподівається, що Григорій Отреп’єв продовжить його працю з таким же старанням. От тільки доля Григорія Отреп’єва складеться абсолютно інакше, і почасти, це є результатом вплив літописця Пимена.