Що таке память?

Наше життя в тривимірному світі, якому властиво час, тобто минуле, сьогодення і майбутнє, неможлива без пам’яті. Ми проходимо по життю, залишаючи за собою дитинство, юність, молодість, зрілість, але ми зберігаємо пам’ять про значущі події та людей в нашому житті. Проходять покоління, що складають історію народу, і ми також запечатлеваем в книгах і фільмах героїчні і трагічні події минулого, пишаємося ними і робимо уроки. На що перетворилася б наше життя без пам’яті?

Коли людини зростає, з ранніх років у його пам’яті відкладаються якісь сценки, події, вчинки свої й чужі, сказані кимось слова. Важко зрозуміти, чому одні спогади зникають, а інші закріплюються у свідомості. Але ті, що залишаються, і формують особистість. У цьому ключі важливо не забувати тих, хто підтримав нас у важкій ситуації, був вірним другом. Герой оповідання В. Р. Распутіна «Уроки французького» не забув вчительку, фактично врятувала його від голоду. Метод порятунку учня був абсолютно непедагогичным, і її звільнили з роботи, але хлопчик виріс, вивчився, і присвятив цій вчительці розповідь.

За словами академіка Д. С. Ліхачова, що пам’ять людська протистоїть смерті і часу. Пам’ять він тісно пов’язує з совістю. Адже при втраті пам’яті людина втрачає моральні орієнтири. Якщо зникає пам’ять, то зникає багаж знань, понять, досвіду — все, що накопичувалося роками. Виникла порожнеча вимагає заповнення. Але чим?

Ст. Солоухін у повісті «Чорні дошки» говорить, як у селі блюзнірство була пограбована церква. Мало того, книги, яким немає ціни, селяни твердою рукою здавали на макулатуру, а з давніх ікон сколочували ящики під почитаемую ними картоплю. Село Ставрово відзначилося пристроєм столярки в одній церкві і МТС в інший. Склепіння церков оголошувалися ревом тракторів і вантажівок, храми заповнювалися бочками з бензином. Автор дає зрозуміти читачеві, як наплювацьке ставлення до історичної пам’яті сучасність кидає в мерзоту запустіння.

Отже, пам’ять людська — і особиста, і історична — невід’ємна від совісті, вона, спираючись на минуле, має можливість дати вірну оцінку подіям сьогоднішнього дня і дати правильне керівництво до дій у подальшому розвитку.