Аналіз вірша Бальмонта «Білий ангел»

Релігійні мотиви займали не останнє місце у творчості К. Бальмонта. Поет не побоявся по-новому інтерпретувати образи Бога і Диявола, але з особливою теплотою він говорить про ангела-хоронителя. Цей образ він розкрив у вірші «Білий ангел», написаному в 1903 році. Цікаво, що в розпал революційних подій К. Бальмонт, як і більшість молодих людей рубежу 19-20 століття, дотримувався думки про те, що ангели-хоронителі – лише пережитки віри старого часу. Все змінилося після того, як молодий поет побував на засланні. Нові умови життя перевернули його погляди на релігійні питання. Бальмонт зрозумів, що оберігали його саме вищі сили.

Тема вірша К. Бальмонта «Білий ангел» – роль вищих сил у людському житті. Автор стверджує, що у кожного є ангел, який супроводжує з дитинства і до самої смерті. Бальмонт показує, що потрібно вміти прислухатися до свого невидимого помічникові.

У вірші два ключових образи – ліричний герой і ангел хоронитель. Твір написано від першої особи, що зближує ліричного героя з автором. Перші строфи відтворюють спогади ліричного героя про те, як в його житті з’явився ангел. Вищу силу чоловік побачив ще в дитинстві. Спочатку він говорить про межі, яка назавжди «полонила… мрії», залишилася в очах і пам’яті.

Далі К. Бальмонт уточнює, що тієї самої рисою був ангел. Він приходив до ліричного героя у сні. Мотив явища херувима людині уві сні має біблійні корені, наприклад, прихід до ангела Марії. В образі білосніжного гостя ліричного героя привернуло кілька деталей: сумний настрій і «посмішка жалю в очах». Здається, ангел знає, що цій людині доведеться несолодко. Печаль херувима передається і його підопічному.

Чоловік зізнається, що зберігач ще не раз з’являвся в його житті на короткі миті. Але навіть побіжні зустрічі надовго осяяли душу особливим світлом. Останні строфи – показують віру героя в ангела, його любов до нього. Тепер, у дорослому житті, він є не тільки уві сні, але і в «глибокому погляді» інших людей.

Твір К. Бальмонта «Білий ангел» виткане з метафор і епітетів. Метафори («чорта полонила», «в очі сумний відблиск заронили», «дихав однією печаллю неясною», «блідий Рай») служать для передачі таємничості і безмежної доброти небесного посланника. Епітети доповнюють образ ангела і допомагають відтворити настрій ліричного героя: «сумний ангел білосніжний», сумний відблиск».

Композиція вірша нескладна, що підкреслює дитячу наївність і чистоту помислів, як ліричного героя, так і автора. Твір поділено на п’ять катренів з перехресною римою. Віршований розмір – пятистопный ямб, що надає ритму сумного відтінку. К. Бальмонт не вживає окличні і питальні питання, тому його строфи такі ж плавні, як і політ ангела.

Вірш К. Бальмонта «Білий ангел» вражає вміннями дорослого людини по-дитячому поглянути на своє життя, довіряти у важкі хвилини вищим силам.