Аналіз байки Дмитрієва «Півень, Кіт і Мишеня»

Відомий російський літератор Іван Дмитрієв вважається новатором в жанрі байки. Він першим став писати витончені салонні байки. Так як вважав, що твори всіх напрямків можуть бути написані на витонченому літературній мові. Світське суспільство гідно оцінило внесок Дмитрієва в басенный жанр.

Письменник володів французькою мовою, тому перекладав байки відомих французьких авторів. Його художні переклади відрізняються точністю і властивою йому делікатністю.

Байки російського автора – це невеликі розповіді, що відображають дійсну картину суспільства та існуючі в ній вади.

Байка «Півень, Кіт і Мишеня» звернена в першу чергу до дітей. Автор каже, що дитячі літа дуже небезпечні. Дитина хоче довести дорослим, що він вже самостійний і тому часто робить необдумані вчинки.

Так трапляється і з головним героєм байки. Мишеня, який ще ніде не бував, залишає рідну нору, щоб довести, що він більше не дитина.

У байці два оповідача – сам автор та Мишеня, який говорить про біду, яка з ним трапилася. Коли він залишив нору і перебрався через гору, то зустрів двох незнайомих звірів.

Перший звір з’явився героєві дуже милим, спокійним і добрим. Всі його рухи були плавними і лагідними. Мишеня зазначає, що шерсть у звіра гладенька, як у мишей, а хвіст пухнастий.

Другий звір виглядав, на думку героя, загрозливо. Мишеня називає його нахабою і крикуном, який, здавалося, завжди готовий до бою. До того ж, герою не сподобалося, що звір був весь у пір’ї. А це так відрізняє його від мишей. Тому звір, не має нічого спільного з мишами, та ще й грубий, налякав героя.

Мишеня шкодує, що змушений був втекти, злякавшись другого звіра, адже перший звір міг би стати йому другом і наставником при інших обставинах. Пухнастий скромник кидав на Мишеняти лагідні, але повні вогню погляди. Тому герой подумав, що звір має до них, «высокородным мишам», приязнь. Визначенням «высокородные» автор хоче показати наївність і гордовитість дурне мишеня.

Наприкінці байки Мишеняти наставляє його мати, пояснюючи, що не все є таким, яким здається. Перший звір, який здався Мишеняті милим, був котом, а значить – їх небезпечним ворогом. І його лагідні очі були обманом. А другий звір, нахабний і гучний – це півень, не представляє для них жодної загрози. Іноді навіть півень стає їжею для них.

Мораль байки «Півень, Кіт і Мишеня», що не треба робити висновки лише за зовнішнім виглядом. Іноді звабливі і милі люди представляють для нас загрозу. А ті, хто не вміють добре говорити, можуть виявитися друзями.