Що таке дружба?

Справжня дружба — це не «образи вільний розмова» і не «заступництва ганьба». Дружба — це категорія духовна, за справжньою дружбою ховається спорідненість душ, навіть при всій різниці людей. Не випадкова прислів’я: “скажи мені, хто твій друг, і я скажу тобі, хто ти.

Навіщо взагалі потрібна дружба? Людині не властиво бути одному, він істота суспільна. Навіть при крайній замкнутості та схильності до самотності людині потрібен хтось, з ким він міг би поділитись горем, радістю, своїми думками. Потрібна просто прихильність до когось, можливість скоротати сумний осінній вечір за чашкою чаю з тим, хто схильний до тебе, з ким тобі легко і приємно.

Звичайно, справжня дружба вимірюється не приємним проведенням часу у самовара. Дружба передбачає відданість, турботу, відповідальність і навіть самопожертва. У справжній дружбі має бути взаємна повага, безцеремонне втручання у щось глибоко особисте може стати причиною тріщини в дружбі. Справжніх друзів, як правило, мало, але вони залишаються друзями на все життя.

Чудовий приклад вірної чоловічої дружби дано в трилогії Олександра Дюма («Три мушкетери», «Двадцять років потому», «Десять років потому»). Як би не розводила життя і політичні інтереси чотирьох друзів, вони зберігали відданість цій дружбі і в складних ситуаціях приходили на виручку один одному. При цьому вони делікатні, не переходять меж дозволеного, коли мова йде про особисте життя когось з них. Д’артаньян, Атос, Портос, Араміс — люди, що відрізнялися шляхетністю і відвагою. Незважаючи на всі відмінності між ними, ці дві властивості натури об’єднували їх. На благородності та відваги було засновано спорідненість їхніх душ.

Така дружба — справжнє багатство. Це повага, рівність, надійність.

Подібні ж стосунки пов’язують героїв роману Е. М. Ремарка «Три товариша». На чому заснована дружба трьох молодих чоловіків, які пройшли війну? Ці люди живуть, спираючись на прості моральні принципи. Їх об’єднує схожий спосіб життя, вони теж споріднені душі.

Отже, що ж таке справжня дружба? Розглянувши наведені вище приклади, можна зробити висновок, що справжня дружба ґрунтується на поняттях вищого порядку: моральність, благородство, відданість. Спільні пересуди, використання кого-то в якості слухача, заступницьке ставлення до товариша не мають нічого спільного з дружбою.