Історія створення оповідання Буніна «Косцы»

Оповідання «Косцы» з’явився з-під пера В. Буніна в 1921 р. В той час письменник вже другий рік жив у Парижі і практично не писав. Емігрантське життя виявилася несолодкою, Франція не зустріла Івана Олексійовича з розпростертими обіймами. У чужій країні він жив у злиднях. Думки часто відносили його в отчий край, а потім туга виливалася на папір. Не дивно, що навіть в еміграції, письменник не працював з західної тематикою, всі його твори цього періоду тісно пов’язані з Батьківщиною.

Про історію написання «Косарів» написано в замітках «Походження моїх оповідань», створених В. Буніним незадовго до смерті. Письменник згадував, що коли він разом зі старшим братом Юлієм повертався з Саратова до Москви. Тоді їм пощастило почути пісню вантажників. Працівники співали легко і вільно. Бунін зробили висновок, що так можуть співати тільки російські люди. Пізніше письменник разом із братом і племінником проїжджали повз березового лісу, де почули пісню косарів. Їх спів вразило подорожніх так само, як і спів вантажників.

У Франції Івану Олексійовичу, мабуть, не вистачало душевних наспівів, до яких його серце повертали спогади. Його душа тужила за свободу, наповнює його рідні землі. Повернутися на Батьківщину письменник не міг, тому свої спогади про Казані і березовому лісі одягнув у художню форму і навіки закарбував у літературі.

В оповіданні І. Буніна «Косцы» дуже виразні антиреволюционные мотиви. Автор постійно порівнює «старовину» і новий час, а в останньому абзаці взагалі заявляє, що російський народ відмовився від свого минулого, своєї культури: «минула і для нас казка». Говорячи про історію створення твору важливо враховувати ставлення Івана Олексійовича до переломним історичним подіям його епохи.

Бунтівні події застали В. Буніна і його дружину в Москві. Письменник не приймав революцію, радянську владу. Про це свідчать його записи в щоденнику, який Іван Олексійович вів з 1918 до 1920 року, тобто незадовго до створення «Косарів». Записи стали основою для книги «Окаянні дні». Як бачимо, вони відобразилися і в аналізованому оповіданні. Внутрішньодержавні перевороти стали причиною еміграції письменника. Не дивно, що ненависть до революції не згасла навіть далеко від цих подій.

Вже після створення аналізованого оповідання Бунін І. знайшов у Парижі однодумців. У 1924 р. він виступив з доповіддю на заході «Місія російської еміграції». Тоді він відкрито висловив свою позицію, полемізуючи з прихильниками революції.

Твір В. Буніна побачило світ у Берліні в альманасі «Мідний вершник». Для публікації Іван Олексійович повинен був подати друковану версію розповіді. Передруковуючи текст, він кілька разів редагував твір.

Таким чином, історія створення оповідання І. Буніна «Косцы» пов’язана не тільки з спогадами про піснях вантажників і косарів, але і з суспільно-політичними поглядами письменника, умовами його життя в чужій країні.