Що таке самовиховання?

Самовиховання — це не просто додаткова міра до виховання, це основа виховання, тому що ніяке виховання не матиме дії без прагнення самої людини стати краще.

Прикладом самовиховання особистості в літературі може бути Альоша Пєшков з повісті «В людях» М. Гіркого.

Захоплення читанням вплинуло на становлення особистості хлопчика. Він був вражений життям книжкових героїв, переживав за них, забуваючи, що ця вигадана життя. Люди з книг були для Альоші більш справжніми, ніж його оточення. Герої книг були наділені яскравими почуттями, пристрастями, вони діяли, намагалися змінити життя. Оточуючий Альошу суспільство було уражено нудьгою, все у цих людей робилося мляво, від нудьги, ніби в сонному царстві. Довгі роки в їх жалюгідне існування не змінюється нічого. Інтереси цих людей зазвичай обмежувалися обідом і сном.

Читання для Альоші стало вікном у світ і послужило поштовхом до самовиховання. Герої, про яких він читав, були енергійні, прагнули до якоїсь мети. Так і у хлопчика з’явилася мета: не жити таким життям, як його господарі та інші представники сонного царства. Ця мета давала йому сили і прагнення стати іншим.

У житті всі великі люди пройшли через роботу над собою. Вони боролися зі своїми недоліками, набували гідності.

А. В. Суворов з дитинства мріяв про військову службу, проте був слабкий фізично, що могло перешкодити кар’єрі на військовому поприщі. З десяти років Суворов займався загартуванням, підвищував свій освітній рівень, читав багато книг з військової справи. Приголомшливий результат відомий.

З не меншим завзяттям працював над собою і Демосфен. Слава оратора хвилювала його з юного віку, однак його природне недорікуватість, слабке дихання, далеко не сильний голос і подергивающееся плече зовсім не розташовували до ораторській стезі. Демосфен проявив небачену наполегливість: з набитим камінчиками ротом він намагався чітко вимовляти слова, гучним голосом читав поетичні твори, працював над своєю мімікою. Перші виступи не принесли Демосфену успіху, але він не здавався і продовжував вдосконалювати себе. Його зусилля принесли плоди: Демосфен став відомим оратором.

Таким чином, самовиховання свідчить про усвідомленому ставленні до свого життя, воно безцінне у вдосконаленні особистості, викорінення недоліків і досягненні бажаної мети, але вимагає сили волі.