«Розливи річок» – короткий зміст для читацького щоденника

Дата заснування: 1958.

Жанр: повість.

Тема: доля великого людини.

Ідея: рання смерть перешкодила йому досягти більшого.

Проблематика. Дорогий кожен прожитий день, тому що смерть зрівнює всіх.

Основні герої: Лермонтов, Щербатова.

Сюжет. У повісті описано кілька днів, які Лермонтов провів по дорозі на Кавказ.

Поет вирушає в свою останню посилання. Його затримують розливи річок. Доводиться часто робити зупинки, яким Лермонтов тільки радий. Раніше він часто любив передрікати свою смерть, але зараз почував, що вона дійсно близька.

Зупинившись в черговий раз в провінційному місті, Лермонтов сумує. Слуга доповідає йому, що в сусідньому номері розташувалися якісь офіцери. Поет байдуже ставиться до звістці і віддається спогадам. Спочатку в його пам’яті спливає ранкова зустріч зі сліпим солдатом, якого супроводжувала маленька дівчинка. Вигляд людини, який втратив зору в бою, а тепер змушений просити милостиню, наводить Лермонтова на сумні думки про нещасну Росії. Ці роздуми заводять його ще далі. Поет згадує про свою зустріч з Гоголем. Прославлений письменник спочатку зневажливо поставився до молодому поетові. Лермонтов прочитав йому уривки зі своїх віршів. Гоголь був приголомшений. Він навіть розплакався і пророкував йому велике майбутнє.

Раптово нудьга Лермонтова розвіюється чиїмось приїздом. Він бачить у вікно, що це – Марія Щербатова, його остання любов. У його житті було багато розчарувань. Поет сподівається, що з Марією все буде інакше.

Коли Щербатова дізналася про від’їзд Лермонтова на Кавказ, вона прийняла рішення змінити Петербург на рідну Україну. Їх зустріч у дорозі була зовсім випадкова. Вільний день, коли навколо немає нікого з злоязычного світського товариства, може не повторитися ніколи.

Зустріч була радісною і сумною одночасно. Марія не могла надивитись на коханого, чекала від нього якихось головних важливих слів. Але Лермонтов був пригнічений. Він говорив про буденні речі. Зазначивши, що доля справді подарувала їм один день, поет сказав, що за ним стежать.

Під час зустрічі на іншому кінці містечка відбувається нещастя. Сліпий солдат пропиває подані Лермонтовим гроші. З ним відбувається напад. Вмираючи, солдатів посилає дівчинку сказати про це сердобольному панові.

Лермонтов гуляє зі Щербатової. Вони забувають про все на світі. Єдина неприємність відбувається за обідом. Яка прислуговує їм бригадирша називає Марію дружиною Лермонтова.

Повернувшись в “номера”, поет з коханою жінкою зустрічають дівчинку. Він говорить їм про те, що помер солдат і послав її сюди. Лермонтов болісно сприймає цю звістку, він наказує слузі нагодувати злидаря.

Проходячи по коридору, Лермонтов помітив жандармського ротмістра. Вибачившись перед Щербатової, він вирішив перевірити свою здогадку. Зайшовши до офіцерів, поет запропонував ротмістра зіграти один раз в карти на тисячу. Його намагалися вивести з себе, але Лермонтов вів себе дуже холоднокровно, чим збентежив п’яних офіцерів. Вигравши у ротмістра, поет залишив п’яне товариство. Тепер він був упевнений, що за ним ведеться стеження.

До себе в номер Лермонтов повернувся увечері. На нього раптово навалився напад тяжкого гніву. Прогнавши слугу, він знову вдався до сумних спогадів. З цього стану його вивела Марія. Вона забрав дівчинку до себе і запросила поета зайти подивитися на неї.

На наступний день Лермонтов з Щербатової пішли попрощатися з солдатом. Похорон викликали у них важкі думки. Марія думала про безцільності свого життя, поет – про можливу швидкої смерті. Загальна думка була про двох щасливих днях і про майбутню неминучу розлуку.

Закохані розлучилися. Щербатова взяла дівчинку з собою. Почалася гроза стала причиною чергової зупинки для неї і для Лермонтова. Тільки на цей раз в різних місцях.

Поет зупинився в невеликій станиці і прожив там два дні. Весь цей час він постійно писав, згадуючи про кохану. Жандармський ротмістр був тут же. В останній вечір поет відвідав весілля. Повертаючись до себе, Лермонтов зіткнувся з дивною людиною, загородившим йому дорогу. Відштовхнувши нахабу, поет пішов далі. За його спиною пролунав постріл, куля пройшла зовсім поруч. Смерть нагадувала про себе на кожному кроці.

Після двох щасливих днів доля відміряла Лермонтову невеликий, але насичений подіями термін. Його життя обірвалося після фатального пострілу Мартинова. Вмираючи, поет побачив схилену над ним Марію, якій він сказав: “…я буду жити вічно”.

Відгук про твір. Автор змальовує останні, на його думку, два щасливих дні з життя Лермонтова. Поет був відкинутий вищим суспільством. Лише одна Марія Щербатова давала йому надію на щастя. Дуже символічна доля і смерть солдата, яка наводить Лермонтова на думку: “Може бути, це і моя остання весна”.