«Дитинство Микити» – короткий зміст для читацького щоденника

Дата заснування: 1922.

Жанр: повість.

Тема: дитинство і рідна природа.

Ідея: формування людини в гармонії з рідною природою.

Проблематика. Відвертість дитячої душі навколишнього світу, природи і нелюбов до вченню як сухої теорії.

Основні герої: Микита, Стьопка Карнаушкин, Мишко Коряшонок, Ліля, мати, батько.

Сюжет. Автобіографічна повість насичена дитячими спогадами самого автора. Світовідчуття А. Н. Толстого в дитинстві, його щаслива, безтурботна пора знайшли талановите втілення в цій повісті.

Головний герой Микита відчуває неотрывность свою улюблену садиби, що займає місце в степу. Йому здається дивом, як серед неосяжного безлесого простору розкинувся великий сад з різними деревами, навколишній рідний дім. У повісті докладно описується очима дитини весь будинок з спорудами у дворі, хлів, стайня, ставок. З захопленням хлопчик розповідає про кімнатах з нальотом таємничості, про бібліотеку, наповненої старими книгами. У цьому будинку пам’ятають прадіда, постраждалого від нещасної любові. Говорили про його дивному образі життя. Ночами він пильнував, був зайнятий читанням і писаниною, а вдень відсипався. Очікуваний результат: господарство розвалилося, челядь розбрелася, поля заросли.

Повість сповнена виразними описами чутливого сприйняття природи дитиною. Він відчуває себе і світ природи єдиним цілим, при цьому хлопчик пускає в хід свою багату фантазію. Він приписує людські властивості і скворцу, і коту. Микита поетизує весь тваринний світ.

У розділі “Сонячний ранок”, яка вважає початок повісті розповідається про дитячих забавах Микити з сільськими хлопчаками. Відбувається це веселощі на тлі чудових заметів, закривають будинки, то серед весняних потоків, то під грозовим небом липня, то в щільних вересневих туманах. Хлопчик впивал в себе життя, що проходить в чергуванні пір року, таку прекрасну, органічну, де поява на світ і відхід з життя порівнянні зі сходом і заходом. Дуже зворушлива історія першого кохання головного героя до дівчини Лілі. Разом вони знайшли кільце, колись подароване прадідусем своєї коханої. Воно знаходилося на стінних годинах в вазочці десятки років. Кільце це Микита подарував Лілі, яка дуже схожа на прабабусю, що підтверджував портрет прабабусі на стіні.

Кожна пора року Микита любив по-своєму, кожен сприймав поетично.

У повісті міститься опис, як святкували в садибі Різдво. Всі діти — і панські, і селянські — були зайняті изготовкой ялинкових іграшок. Вбрана, сяюча палаючими свічками ялинка була передвісником настання прекрасного свята. Поміщицький будинок наповнювався щастям дітей, отримали подарунки. Микита це свято любив особливо.

З настанням весни Микита переживає захоплення, спостерігаючи тисячі струмків від талого степового снігу. З насолодою, на повні груди вдихає він чистий і п’янке повітря весни. Значною подією в приході весни був для хлопчика льодохід на річці. Заворожено спостерігав він буйство річки, що піднімається над греблею і з гуркотом зривається глибокі вири.

Дитячим захопленням Микити перейнятий опис травневій пісні іволги, ширяння степового орла у височині літнього неба. Для хлопчика дуже важливо відчувати злиття з природою. Він не любить уроки, для нього це мертвящая нудьга. Льодохід на річці для нього важливіше, заради нього він збігає з заняття. Одного разу, опинившись на возі, Микита відчув себе пливучим під зоряним небом і погляд його прозрівав далекі світи.

В останній главі “Від’їзд” йдеться про отриманому повідомленні, що Микита витримав іспит і вступив у другий клас. У повісті це подія прирівнюється до закінчення дитинства Микити.

Відгук про твір. Дуже світла книга, пронизана відчуттям щастя. Це ностальгія дорослого.