Росія в першій світовій війні – коротко: коли почалася і закінчилася, привід, підсумки, цілі і хто виграв

Перша світова війна є однією з найбільших трагедією історії світу. Мільйони жертв, загиблих в результаті геополітичних ігор сильних світу цього. Ця війна не має яскраво виражених переможців. Повністю змінилася політична карта, розвалилися чотири імперії, крім того, змістився центр впливу до Американського континенту.

Політична ситуація перед конфліктом

На карті світу існувало п’ять імперій: Російська імперія, Британська імперія Німецька імперія, Австро-Угорська та Османська, а також такі наддержави, як Франція, Італія, Японія, США намагалися зайняти своє місце у світовій геополітиці.

Щоб зміцнити свої позиції, держави намагалися об’єднуватися в союзи.

Найпотужнішими були Троїстий союз, куди входили центральні держави — Німецька, Австро-Угорська імперія, Італія, а також Антанта: Росія, Великобританія, Франція.

Передумови та цілі першої світової війни

Головні передумови і цілі:

 1. Альянси. За договорами, якщо якийсь із країн союзу оголосили війну, то інші повинні стати на їх бік. За цим тягнеться ланцюжок вовлечений держав у війну. Саме так сталося, як почалася перша світова війна.
 2. Колонії. Держави, які не мали колоній або мали їх недостатньо, прагнули заповнити цей пробіл, а колонії прагнули звільнитися.
 3. Націоналізм. Кожна держава вважала себе унікальною і наймогутнішої. Багато імперії претендували на світове панування.
 4. Гонка озброєнь. Свою могутність потрібно було підкріплювати військовою міццю, тому економіки великих держав працювали на оборонну сферу промисловості.
 5. Імперіалізм. Кожна імперія якщо не розширюється, то руйнується. Їх тоді було п’ять. Кожна прагнула розширити межі за рахунок більш слабких держав, сателітів і колоній. Особливо до цього прагнула молода Німецька імперія, яка утворилася після франко-прусської війни.
 6. Теракт. Ця подія стала приводом до світового конфлікту. Австро-угорська імперія анексувала Боснію і Герцеговину. Спадкоємець престолу, принц Франц Фердинанд з дружиною Софією прибутку на придбану територію — Сараєво. Там було скоєно замах зі смертельним результатом боснійським сербом Гаврилом Принципом. З-за вбивства принца Австро-Угорщина оголосила війну Сербії, що потягнуло за собою ланцюжок конфліктів.

Якщо говорити про першій світовій війні коротко, президент США Томас Вудро Вільсон вважав, що вона почалася не з якоїсь причини, а сукупно за всіма одразу.

Важливо! Гаврило Принцип був заарештований, але смертну кару до нього не могли застосувати, оскільки йому не було 20 років. Терориста засудили до двадцяти років позбавлення волі, але він через чотири роки помер від туберкульозу.

Коли почалася перша світова

Австро-Угорщина поставила Сербії ультиматум, щоб та провела чистку в усіх органах влади і армії, усунула особи з антиавстрийскими переконаннями, заарештувала учасників терористичних організацій, крім того, допустила австрійську поліцію на територію Сербії для проведення розслідування.

Щоб виконати ультиматум, було дано дві доби. Сербія погодилася з усім крім допуску австрійської поліції.

28 липня, під приводом невиконання ультиматуму, Австро-угорська імперія оголошує війну Сербії. З цієї дати офіційно відраховує час, коли почалася перша світова.

Російська імперія завжди підтримувала Сербію, тому почала мобілізацію. 31 липня Німеччина поставила ультиматум про припинення мобілізації, на виконання дала 12 годин. Відповідь оголосила, що мобілізація проходить виключно проти Австро-Угорщини. Незважаючи на те, що правил Германською імперією Вільгельм, родич Миколи імператора Російської імперії, 1-го серпня 1914 року Німеччина оголошує Російської імперії війну. Тоді ж Німеччина укладає союз з Османською імперією.

Після вторгнення Німеччини в нейтральну Бельгію, Британія не стала дотримуватися нейтралітету, оголосивши війну германцям. 6 серпня Росії оголошує війну Австро-Угорщина. Італія дотримується нейтралітету. 12 серпня Австро-Угорщина починає воювати з Британією і Францією. Японія виступає 23 серпня проти Німеччини. Далі по ланцюжку втягуються у війну все нові держави, одне за іншим, по всьому світу. Сполучені Штати Америки вступають тільки 7 грудня 1917 року.

Важливо! Англія вперше застосувала бойові машини на гусеничному ходу, нині відомі як танк під час першої світової війни. Слово «танк» означає цистерну. Так англійська розвідка намагалася замаскувати перекидання техніки під виглядом цистерн з пально-мастильних матеріалів. Згодом така назва закріпилася за бойовими машинами.

Основні події першої світової війни та роль Росії в конфлікті

Основні баталії розгортаються на західному фронті, за напрямом Бельгії та Франції, а також Східному — з боку Росії. З набранням Османської імперії почався новий виток дій на східному напрямку.

Хронологія участі Росії в першій світовій війні:

 • Східно-Прусська операція. Армія Росії перетнула кордон Східної Пруссії в напрямі до Кенигсбергу. 1-я армія з сходу, 2-я — з заходу від Мазурських озер. Перші бої росіяни виграли, але неправильно оцінили обстановку, що призвело до подальшого ураження. Велике число солдатів стали полоненими, багато загинуло, тому довелося відступати з боями.
 • Галицька операція. Величезна за масштабами битва. Тут було задіяно п’ять армій. Лінія фронту орієнтувалася до Львова, вона становила 500 км. Пізніше фронт розбився на окремі позиційні бої. Потім почався стрімкий наступ російської армії на Австро-Угорщину, її війська були відсунуті.
 • Варшавський виступ. Після ряду успішних операцій з різних сторін лінія фронту стала кривої. Багато сил було кинуто на її вирівнювання. Місто Лодзь поперемінно займала то одна, то інша сторона. Німеччина почала наступ на Варшаву, але воно виявилося безуспішним. Хоча німцям не вдалося захопити Варшаву і Лодзь, однак наступ російських було зірвано. Дії Росії змусили Німеччину воювати на два фронти, завдяки чому було зірвано масштабний наступ на Францію.
 • Вступ Японії на бік Антанти. Японія зажадала Німеччини вивести свої війська з Китаю, після відмови оголосила початок військових дій, прийнявши бік країн Антанти. Це важлива подія для Росії, оскільки тепер не варто було турбуватися про загрозу з Азії, до того ж японці допомагали харчами.
 • Вступ Османської імперії на бік Троїстого союзу. Османська імперія довго вагалася, але все-таки прийняла сторону Троїстого союзу. Першим актом її агресії були атаки на Одесу, Севастополь, Феодосію. Після чого 15 листопада Росія оголосила війну Туреччині.
 • Серпнева операція. Проходила взимку 1915 року, а назву отримала від міста Августов. Тут росіяни не встояли, їм довелося відступити до нових позиціях.
 • Карпатська операція. З обох сторін були спроби перейти гори Карпати, але росіянам не вдалося це зробити.
 • Горлицький прорив. Армія німців і австрійців зосередила сили поблизу Горлиці, у напрямку до Львова. 2 травня було здійснено наступ, в результаті якого Німеччина змогла зайняти Горлицю, Келецьку та Радомську губернію, Броди, Тернопіль, Буковину. Другою хвилею німцям вдалося відбити Варшави, Гродно, Брест-Литовську. Крім того, вдалося зайняти Митавой і Курляндію. Але біля берегів Риги німці зазнали поразки. Південніше тривало наступ Австро-німецьких військ, там був зайнятий Луцьк, Володимир-Волинський, Ковель, Пінськ. До кінця 1915 року лінія фронту стабілізувалася. Німеччина основні сили кинула за напрямом Сербії та Італії. В результаті великих невдач на фронті «полетіли голови» командувачів армією. Імператор Микола ІІ, узяв на себе не лише управління Росією, але і безпосередньо командування армією.
 • Брусиловський прорив. Операція названа ім’ям командувача А. А. Брусилова, який виграв цей бій. Як результат прориву (22 травня 1916 року) німці зазнали поразки, їм довелося відступити з великими втратами, залишивши Буковину і Галичину.
 • Внутрішній конфлікт. Центральні держави стали значно виснажуватися від ведення війни. Антанта з союзниками виглядала більш вигідно. Росія в той час була на боці переможців. Вона вклала для цього багато сил і людських життів, але стати переможцем не змогла з-за внутрішнього конфлікту. У країні відбулася революція, через яку імператор Микола ІІ зрікся престолу. До влади прийшов Тимчасовий уряд, потім більшовики. Щоб утриматися при владі, вони вивели Росію з театру бойових дій, уклавши мир з центральними державами. Цей акт відомий як Брестський договір.
 • Внутрішній конфлікт Німецької імперії. 9 листопада 1918 року відбулася революція, результатом якої було зречення від престолу кайзера Вільгельма ІІ. Також утворилася Веймарська республіка.
 • Версальський договір. Між країнами переможцями і Німеччиною 10 січня 1920 року було укладено Версальський договір. Офіційно закінчилася перша світова війна.
 • Ліга націй. Перша асамблея Ліги націй відбулась 15 листопада 1919 року.

Увага! Польовий листоноша носив пишні вуса, але під час газової атаки вуса завадили йому щільно надіти протигаз, з-за цього листоноша отримав сильне отруєння. Довелося зробити маленькі вусики, щоб не заважали одягати протигаз. Листоноші звали Адольф Гітлер.

Наслідки та підсумки першої світової війни для Росії


Озброєння в Першій світовій війні

Підсумки війни для Росії:

 • За крок від перемоги країна уклала мир, позбувшись всіх привілеїв, як переможця.
 • Російська імперія припинила своє існування.
 • Країна добровільно відмовилася від великих територій.
 • Зобов’язалася виплатити контрибуцію золотом і продуктами.
 • Налагодити державну машину ще довго не вдавалося з-за внутрішнього конфлікту.

Глобальні наслідки конфлікту

На світовій арені відбулися незворотні наслідки, причиною яких стала перша світова війна:

 1. Територія. 34 з 59 держав були задіяні у театрі військових дій. Це понад 90 % території Землі.
 2. Людські жертви. Кожну хвилину гинуло 4 солдата, а 9 отримували поранення. Всього близько 10 млн. солдатів; 5 млн. мирного населення, 6 млн. померли від епідемій, що розгорілися після конфлікту. Росія в першій світовій війні втратила 1,7 млн. солдатів.
 3. Руйнування. Значна частина територій, де велися бойові дії, були зруйновані.
 4. Кардинальні зміни в політичній ситуації.
 5. Економіка. Європа втратила третину золотовалютних запасів, що призвело до складної економічної ситуації практично всіх держав, крім Японії та США.


Перша світова війна

Підсумки збройного конфлікту:

 • Російська, Австро-Угорська, Османська та Німецька імперії перестали існувати.
 • Європейські держави позбулися своїх колоній.
 • На карті світу з’явилися такі держави, як: Югославія, Польща, Чехословаччина, Естонія, Литва, Латвія, Фінляндія, Австрія, Угорщина.
 • Лідером світової економіки стали Сполучені Штати Америки.
 • У багатьох країнах поширився комунізм.

Роль Росії в 1й світовій війні

Підсумки першої світової війни для Росії

Висновок

Росія в першу світову війну 1914 – 1918 рр. мала перемоги і поразки. Коли закінчилася перша світова, основне ураження вона дістала не від зовнішнього ворога, від самої себе, внутрішнього конфлікту, який поклав кінець імперії. Хто виграв конфлікт — незрозуміло. Хоча Антанта з союзниками вважається переможцем, але їхнє економічне становище було жахливе. Вони не встигли відновитися, навіть до початку наступного конфлікту.

Для збереження миру і консенсусу між усіма державами, була організована Ліга націй. Вона грала роль міжнародного парламенту. Цікаво, що США ініціювали її створення, але самі відмовилися від членства в організації. Як показала історія, друга світова війна стала продовженням першої, а також реваншем держав, скривджених результатами Версальського договору. Ліга націй тут показала себе абсолютно неефективним і марним органом.